דמנציה טיפול

דמנציה טיפול

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

על זיהומי דמנציה טיפול בהם ועוד, וכן על דמנציה וסקולרית, דמנציה מתקדמת והדילמות, ומה הכוונה בדמנציה טיפול טבעי.

בעניין מחלת דמנציה טיפול בזיהומים

בשלב מתקדם של המחלה חשופים חולי הדמנציה לזיהומים חוזרים ונשנים, והם מהווים סימן לכך שהמחלה היא בשלב מתקדם מאוד וסוף חייו של החולה מתקרב, לכן נשאלת השאלה כיצד יינתן לחולה הדמנציה טיפול בזיהום. שכן אם יינתן לו טיפול אגרסיבי לריפוי והעלמת הזיהום, הדבר יאריך את חייו אך יפחית מאיכות ונוחות החיים ויגרום לו לתופעה שנקראת דיכאון בגיל מבוגר, זה עלול להציק לו ולייסר אותו. מצד שני אם לחולה דמנציה טיפול יהיה בבית במקום מוכר בין בני המשפחה החולה ירגיש יותר בנוח, אך חייו עלולים להתקצר. השאלה נשאלת בעיקר בהתייחס לדמנציה טיפול בזיהומים, שכן לא בכל בעיה יש אפשרות להחליט בין טיפול בבית לבין טיפול בבית החולים.

דמנציה טיפול
התייעצו עמנו על דמנציה ועל טיפול בזיהומים

דמנציה וסקולרית מהי

מה גורם לדמנציה? ישנם כמה גורמים לכך, הנפוץ שבהם הוא אלצהיימר, אך יש גם דמנציה וסקולרית, כלומר דמנציה הנגרמת מבעיה במערכת כלי הדם ובעיקר כתוצאה מריבוי מקרי שבץ מוחי. הדילמות הקיימות בכל סוג של דמנציה קיימות גם בדמנציה וסקולרית וביתר שאת, היות שדמנציה וסקולרית באה על רקע רפואי. זיהום יכול להיגרם כתוצאה מווירוס או כתוצאה מחיידקים. אנטיביוטיקה מטפלת בזיהומים הנוצרים מחיידקים בלבד. בהתאם להמלצת רופא פסיכוגריאטר כללית לרוב חולי דמנציה מספקים את האנטיביוטיקה בהזרקה לשריר או לווריד, אם הם אינם מסוגלים לקחת דרך הפה. מה שלעתים מחייב אשפוז, והשאלה היא האם אכן מומלץ לאשפז את החולה ולגרום לו ניכור וחוסר נוחות או עדיף להשאירו ולטפל בו בבית או במקום אחר המוכר לו.

דמנציה וסקולרית
מה זה דמנציה וסקולרית?

תופעות של דמנציה מתקדמת

במצב של דמנציה מתקדמת מנגנוני ההגנה בגוף נחלשים ולכן רוב החולים הנמצאים בשלב של דמנציה מתקדמת נמצאים בסיכון יתר לפתח זיהומים, הנפוצים שבהם הם דלקות בדרכי השתן ודלקות ריאות. כמו כן רוב החולים בדמנציה מתקדמת לא מסוגלים לבלוע הפרשות מהגרון, ובכלל הם מפתחים בעיות במערכת הבליעה וסובלים מתופעת "ריבוי התרופות" (POLYPHARMACY). בשלבים הסופיים של המחלה חולי דמנציה מאבדים את יכולת הדיבור כמעט לגמרי, והם אינם יכולים להביע הרגשת כאב או חוסר נוחות. כאיש מקצוע אני יכול לזהות מצבי חוסר נוחות של החולה, המתבטאת בנשימה מהירה, חוסר שקט ועצבנות יתר. כנ"ל גם לגבי חוסר נוחות הנגרמת כתוצאה מזיהום. לכן במקרים אלו חשובה מאוד נוכחות הצוות הרפואי ומעורבותו בקבלת ההחלטות.

 

דמנציה מתקדמת
מה הסימנים של דמנציה מתקדמת

מה הכוונה כשמדברים במחלת דמנציה טיפול טבעי

נסכם ונאמר כי הדילמה היא בדמנציה טיפול טבעי בתסמיני הדלקת או טיפול אנטיביוטי שימגר או ירפא לגמרי את הזיהום (עד לזיהום הבא…), אלה הם צדדי ההתלבטות. כשאומרים דמנציה טיפול טבעי בבית הכוונה היא להימנעות מאשפוז ומבדיקות, וכמובן גם הימנעות ממתן אנטיביוטיקה. הטיפול מתמקד במשככי כאבים, הורדת חום ומתן חמצן בעת הצורך להקלה על קשיי נשימה. החוק בעניין דמנציה טיפול טבעי הוא 'חוק החולה הנוטה למות' החוק קובע באילו מקרים ניתן להימנע מטיפול מאריך חיים ובאילו מקרים הדבר לא אפשרי. מצד שני יש גם את רצונו של החולה ובני משפחתו. לסיום אומר כי חלק מהמטופלים שלי רואים את התקופה כקטסטרופה וכאיום על חיי השגרה, ואכן כאשר לא יודעים איזה קושי ומצוקה אורבים ליקירנו /הורינו ביום הקרוב ואפילו בשעות הקרובות זה גורם לתחושת הסתגרות בכלא ביתי, אי אפשר לצאת מהבית לסידורים ולהשאיר את הקשיש לגורלו. אבל בסופו של דבר זכרו שיש הרבה מה לעשות. אשמח להעניק לכם ייעוץ מקצועי ומועיל שיכוון אתכם לטוב ביותר במצבים הלא פשוטים.

"<yoastmark

 

 

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן