אבחון דמנציה אצל קשישים

אבחנת דמנציות נדירות אצל מבוגרים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

כאשר אנו מזהים סימנים של שכחה מייד מתעורר החשש למחלת האלצהיימר ואנו פונים ל גריאטר דמנציה תל אביב על מנת לבצע אבחון. זהו אמנם הצעד המתבקש, חשוב לבצע אבחון בהקדם האפשרי ולהתחיל טיפול בדמנציה במידת הצורך. אך זהו הזמן לדבר על אבחנת דמנציות נדירות אצל מבוגרים – לא כל מקרה של דמנציה הוא בהכרח אלצהיימר. חשוב לאבחן את המקרה באופן מדויק על מנת להעניק את הטיפול המתאים. 

גריאטר דמנציה תל אביב

בואו נתחיל מההתחלה ונעשה סדר בדברים. המילה דמנציה מזוהה כל כך עם אלצהיימר עד שאנו לא בטוחים האם ישנו הבדל בין שני המצבים. ובכן, דמנציה, המכונה שיטיון בעברית, היא התופעה שבו ישנה ירידה משמעותית מתמשכת בתפקוד הקוגניטיבי של האדם. היא מתבטאת בתסמינים שונים הפוגעים בתפקוד היום יומי. התופעות המוכרות הן פגיעה בזיכרון, פגיעה בריכוז ויכולת החשיבה וההבנה. כמובן שזוהי רק רשימה חלקית. אלצהיימר הוא אחת המחלות הגורמות לדמנציה, אך היא אינה המחלה היחידה. אבחון גריאטר במרכז יאפשר לקבוע את סוג הדמנציה. תוכלו לעשות זאת ב מרפאה גריאיטרית פרטית, בקופות החולים ואפילו להזמין אבחון גריאטר עד הבית. 

כפי שנאמר מחלת האלצהיימר היא אחת הסיבות השכיחות לדמנציה. ישנו יותר מגורם אחד למחלה והמחלה נמצאת במרכזם של מחקרים רבים המנסים להבין את הביוכימיה של המחלה. זאת בתקווה למצוא לה גם תרופה יעילה. ודרך אגב, רבים מאמינים כי היום הזה קרוב. 

אלצהיימר שכיחה בגיל מבוגר, וככל שעולים בקבוצת הגיל כך שכיחותה עולה. אין זה אומר שאלצהיימר אינו יכול להופיע גם אצל צעירים. 

מחלות דמנטיות הן מחלות שכיחות. באופן פרודקסלי, עם העלייה באיכות החיים ותוחלת החיים, כך גם עולה מספר החולים בדמנציה. בישראל ישנם למעלה מ 120 אלף חולים דמנטיים. רובם כמובן מבוגרים החולים באלצהיימר. 

גריאטר דמנציה תל אביב

אבחנת דמנציות נדירות אצל מבוגרים

תופעת הדמנציה יכולה להיות תוצאה של מחלות שאינן אלצהיימר. להזכירכם אבחון אלצהיימר נעשה על דרך השלילה, כלומר שלילה של מחלות אחרות. אבחנת דמנציות נדירות אצל מבוגרים אינה מתייחסת בהכרח למחלות נדירות, אלא לכל המחלות הדמנטיות שהן אינן אלצהיימר. 

ברשימת המחלות הדמנטיות נוכל למצוא את מחלת הנטינגון, מחלת פרקינסון, מחלת פיק, דמנציה ווסקולרית ואיידס. גם טראומה הכוללת פגיעות ראש יכולה להוביל לתופעות דמנציה. 

לפני שנסקור בקצרה את המחלות הדמנטיות, נדגיש כי אבחון דמנציה אצל קשישים דורש גריאטר דמנציה תל אביב. אין צורך לעשות ספקולציות, פשוט היבדקו. המידע המובא כאן הוא רק לצורך ידע כללי. 

אבחנת דמנציות נדירות אצל מבוגרים

אבחון דמנציה אצל קשישים

להלן רשימה של כמה מחלות דמנטיות שאינן אלצהיימר:

מחלת פיק – התסמינים של מחלת פיק דומים מאוד ל תסמיני האלצהיימר והדבר מציב קושי בזיהוי המחלה. השוני הוא במכניזם של המחלה. מחלת פיק תוקפת את האונות קדמיות של המוח (אלצהיימר פוגע באונה הטמפורלית והפריאטלית.  המחלה מביאה לגידול בכמות חלבוני הטאו לצד שיבוש בתפקודם. המחלה שכיחה יותר בקרב גברים ויש לה גורמים גנטיים. 

דמנציה ווסקולרית – עוד מחלה דמנטית השכיחה יותר אצל גברים. בקבוצת הסיכון נמצאים גברים הסובלים מבעיות לחץ דם ומחלות קרדיו-ווסקולריות. מחלה זו פוגעת בזרימת דם לרקמות המוח. אין טיפול בדמנציה אשר יכול לרפא פגיעה עצבית, אך שמירה על אורך חיים בריא יכולה לסייע במניעת המחלה. 

מחלת הנטינגטון – אם מדברים על אבחנת דמנציות נדירות אצל מבוגרים, מחלת הנטינגון היא אחת הדמנציות הנדירות. למחלה זו ישנן סיבות גנטיות. היא גורמת להצטברות חלבון במוח (חלבון הנטינגטון) הגורם למותם של תאים במוח. מחלה זו באה לידי ביטוי בתנועות לא רצוניות המפריעות לתפקוד. אך בשלבים המאוחרים היא הופכת לנוקשות שרירים, עיוותי מפרקים ושרירים ובסופו של דבר החולה מגיע למצב סיעודי. כמו כן ישנת תופעות של חרדה, אי שקט, דיכאון ועוד. ישנה התקדמות גדולה ב טיפול בדמנציה מסוג זה. אם לאחר אבחון גריאטר במרכז התגלה שזו הבעיה, ישנן תרופות מאוד יעילות השולטות בחלבון. 

מחלת פרקינסון – מחלת הפרקינסון נגרמת בשל חוסר במוליך העצבי דופמין והדבר גורם להפרעות מוטוריות ותנועות רטט. רבים מהאנשים הסובלים מפרקינסון, סובלים גם מפגיעה קוגניטיבית, אך כ 25% מהחולים עשויים לפתח גם דמנציה. 

אבחון דמנציה אצל קשישים

אבחון גריאטר במרכז 

אבחון דמנציה אצל קשישים הוא דבר חשוב מאוד כאשר מזהים סימנים מדאיגים. אסור להתעלם מהבעיה ואסור להקל בה ראש. אל תגידו לעצמכם ”זה הגיל“, ישנו הבדל בין ירידה קלה ביכולות הקוגניטיביות לבין מחלה דמנטית. חשוב לפנות ל גריאטר דמנציה תל אביב על מנת לאבחן האם באמת מדובר במחלה דמנטית ובאיזו סוג של מחלה דמנטית על מנת להעניק טיפול נכון. ישנם טיפולים שונים ותרופות שונות ל טיפול בדמנציה. חשוב לבדוק האם מדובר באלצהיימר או מחלה אחרת על מנת להעניק את הטיפול המתאים. 

אבחון גריאטר במרכז

טיפול בדמנציה

הטיפול מתמקד בעצירת התקדמות המחלה. ישנם טיפולים תרופתיים המותאמים לסוג הדמנציה. טיפולים אלו מתאימים לדרגות הקלות והבינוניות, אך בסופו של דבר הם אינם מפסיקים להעניק תועלת וחלה החמרה במצב. במקביל יש צורך בטיפול תרופתי עבור התסמינים הנפשיים המלווים את המחלה כמו טיפול בחרדות, הפרעות שינה, דיכאון וכו‘. בסופו של דבר כאשר המחלה מתקדמת, כל מה שניתן לעשות זה להעניק טיפול בתרופות נוגדות כאב, טיפולים להפרעות אכילה ואף הזנה מלאכותית ועירוי נוזלים. במקביל לטיפול בחולה, יש צורך גם בתמיכה במשפחה ומי שמטפל בפועל בחולה. 

טיפול בדמנציה

אבחון גריאטר עד הבית 

על מנת לבצע אבחון דמנציה אצל קשישים ניתן גם לפנות ל רופא פסיכוגריאטר המעניק טיפול עד הבית. כך תוכלו ליהנות מנוחות ואווירה אינטימית במהלך הבדיקה. זה עשוי להקל על הקשיש. אך יש לקחת בחשבון כי לעתים נדרשות בדיקות נוספות, כמו הדמיות הדורשות ציוד מיוחד ואותן לא ניתן לבצע בבדיקה ביתית. אך לצורך אבחון ראשוני זהו יכול להיות פתרון טוב. 

אבחון גריאטר עד הבית

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן