פסיכיאטר גריאטרי  

פסיכיאטר גריאטרי

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

אם אתם מחפשים רופא המבצע הערכה נפשית לקשיש – למטרות שונות, פנו לרופא פסיכיאטר גריאטרי. הפסיכיאטר הגריאטרי שהוא מומחה גם בתחום הפסיכיאטריה וגם בתחום הגריאטריה יוכל לתת את ההערכה הנכונה למטרה לשמה היא מיועדת. הערכה פסיכוגריאטרית מתחשבת הן במצבו הגופני והן במצבו הנפשי של הקשיש כדי להעריך את יכולותיו התפקודיות, השכליות והנפשיות.

באילו תחומים מטפל פסיכיאטר גריאטרי

פסיכוגריאטר הוא בעצם כמו רופא המשפחה של אדם צעיר, אך מומחיותו מתבטאת בבעיות האדם המבוגר. הפסיכוגריאטר מתמקד בבעיות הבאות:

 • שיקום לאחר מחלה של אדם מבוגר (מעל גיל 65).
 • בעיות תפקוד של קשישים.
 • נפילות חוזרות ונשנות.
 • איזון והתאמה בין תרופות הנרשמות על ידי רופאים שונים.
 • מצבי דיכאון וחרדה של הקשיש.
 • הפרעות זיכרון המופיעות בפתאומיות.
 • הערכה נפשית וקוגניטיבית.
 • הערכה גופנית של תפקוד ומצב בריאותי כללי.
 • מתן חוות דעת לגבי כשירות בעת כתיבת צוואה.
 • חוות דעת כשירות משפטית לבית המשפט.
 • חוות דעת למינויי אפוטרופוס בעת הצורך.
 • חוות דעת מצב סיעודי לפני כניסה לבית אבות או למסגרת דיור מוגן.

זוהי רשימה חלקית בלבד של התחומים בהם מטפל פסיכוגריאטר, אולם ישנם תחומים רבים נוספים בהם מטפל רופא פסיכוגריאטר מומלץ, כפי שכבר הזכרנו בפתיחת המאמר. בתחום אחריותו נמצאים הן נושאים בעלי היבט אבחנתי והן בעלי היבט טיפולי.

פסיכיאטר גריאטרי
תחומי הטיפול של פסיכיאטר גריאטרי

כיצד ניתן להימנע או לדחות צורך בטיפול פסיכיאטר גריאטרי מומלץ

טיפול פסיכיאטר גריאטרי מומלץ מאוד וחשוב במעטפת העזרה שאנו מנסים להעניק לקשיש שמתמודד עם מצבים נפשיים לא פשוטים. השכיחות של בעיות נפשיות בקרב קשישים ומבוגרים שכיחה פי כמה וכמה מאשר באוכלוסייה צעירה. לפעמים הן מופיעות מעצמן ולפעמים בעקבות מחלה גופנית או אובדן של אדם קרוב.

ברובד הכי פשוט של הטיפול, עוד לפני שנזקקים לתרופות וכדורים פסיכיאטריים, ניתן לשמור על תפקוד תקין של המבוגר ולעודד אותו להמשיך ככל הניתן בפעילויות חברתיות וגופניות, וכן להרבות ככל הניתן בפעילות אינטלקטואלית המעודדת את הפעלת המוח ושאר החושים. כל אלה ישמרו עליו ככל הניתן מפני הידרדרות תלולה ופתאומית במצבו הנפשי או מפני עליות ומורדות קיצוניים ומסוכנים במצב הרוח. כל אלה בכוחם למנוע או לדחות צורך בלקיחת תרופות נפשיות וכן ימעטו את הצורך לחפש גריאטר פרטי או פסיכיאטר גריאטרי מומלץ.

פסיכיאטר גריאטרי מומלץ
פסיכיאטר גריאטרי – מה מומלץ כדי להימנע

מתי צריך לפנות לרופא פסיכיאטר גריאטריה

בפסקה הקודמת ראינו כי מוטב להימנע ככל הניתן מלגרום להידרדרות במצב הנפשי של הקשיש, שכן ריבוי של תרופות וכדורים עלולים לגרום לבעיות חדשות. שילוב של תרופות מסוימות עלול להיות מזיק ואף מסוכן ונדרשת התמחות מיוחדת של פסיכיאטר גריאטריה כדי למנוע בעיות מן הסוג הזה. כשאין ברירה אחרת יש לפנות לפסיכיאטר גריאטרי המומחה בשילוב תרופתי ובבטיחות הטיפול התרופתי.

בעיות בריאות בשילוב עם מצבי דיכאון חמורים או עם בעיות פרנויה הן לצערי מצבים שכיחים בקרב האוכלוסייה המבוגרת. לעיתים נוספת לכך גם מחלת דמנציה ואז נדרשת מומחיות של פסיכיאטר גריאטריה לתת לקשיש את הטיפול הטוב ביותר עבורו אשר תיתן לו גם יציבות נפשית וביטחון בסובבים אותו – במעגל קרובי המשפחה ובמעגל הטיפולי. במקים חמורים יש אפשרות להזמין רופא גריאטרי ביקור בית. כי גם לקשיש מגיע לחיות בכבוד ובשלווה.

פסיכיאטר גריאטריה
מתי לפנות לפסיכיאטר המתמחה בגריאטריה

טיפים מאת ד"ר עופר בר – פסיכיאטר גריאטרי תל אביב

כפסיכיאטר גריאטרי תל אביב בעל מרפאה גריאטרית עם ניסיון רב יש לי יכולת מקצועית ופרקטית לטפל בבעיות בריאות ובבעיות נפשיות של קשישים. כמו גם ניסיון רב ברישום תרופות ובשילוב בין תרופות שונות של הגיל השלישי. בטיחות בטיפול התרופתי הוא אחד הנושאים החשובים עליהם אני שם דגש בעת הטיפול בבני הגיל השלישי. מתוך ניסיוני הרב חשוב לי שוב לתת טיפים למניעת הידרדרות של אב המשפחה בן הגיל השלישי:

 • עודדו אותו להמשיך בפעילות קוגניטיבית מכל סוג שהוא, כל פעולה המצריכה הפעלת כלי המחשבה.
 • כמו כן עודדו אותו ככל האפשר להמשיך או להתחיל פעילות גופנית.
 • עודדו שימוש במחשב, משחקי מחשב, למידת דברים חדשים ופעולות חדשות במחשב.

לא פחות מפעולות אלו חשוב גם שקרובי המשפחה יקבלו הדרכה לגבי הטיפול הנכון במבוגר, ועדיפה הדרכה של רופא באזור מגוריהם, אם הם גרים למשל באזור המרכז מומלץ לקבל הדרכה מאת פסיכיאטר גריאטרי תל אביב. לפעמים מדובר במצב חדש בבית שצריך לדעת איך להסתגל אליו. בביקור במרפאתי תוכלו לבקש הדרכה של פסיכיאטר גריאטרי לטיפול נכון במבוגר.

פסיכיאטר גריאטרי תל אביב
פסיכיאטר גריאטרי תל אביב

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן