סימני דיכאון אצל מבוגרים

סימני דיכאון אצל מבוגרים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

חשוב מאוד להיות ערניים ל סימני דיכאון אצל מבוגרים. על פי נתוני קופות החולים ישנם אנשים רבים בגיל השלישי הסובלים מדיכאון ואינם מאובחנים. מצבם הנפשי הירוד עלול להוביל להתדרדרות במצבם הפיזי ובאופן כללי פוגע באיכות החיים. במידה וישנו חשש לדיכאון אצל קשישים, אבחון פסיכוגריאטר מומלץ בהקדם האפשרי. תוכלו לעשות זאת אצלנו ב מרפאה פסיכגריאטרית בתל אביב. 

במאמר זה נדבר על הסימנים לדיכאון בגיל השלישי, הגורמים וגם קצת על הטיפולים האפשריים. 

הסיבות לדיכאון אצל מבוגרים

יכולות להיות סיבות שונות לדיכאון אצל מבוגרים. דיכאון הוא אחת מהתופעות המאפיינות מחלות דמנטיות כמו פרקינסון ואלצהיימר. זה רק מדגיש לנו את חשיבות האבחון הרפואי, יתכן כי מאחורי הדיכאון מסתתרת מחלה הדורשת טיפול מיידי. 

חשוב להבדיל בין מצב רוח ירוד, אשר יכול להיות עניין נקודתי, כמו למשל בעקבות אירוע מצער, לבין מקרה של דיכאון. דיכאון הוא הפרעה מתמשכת הדורשת אבחון מקצועי וטיפול מתאים. הבעיה יכולה להופיע בכל גיל ואין לחשוב שזוהי תופעה טבעית של גיל הזקנה. אך הבעיה שבמקרים רבים קשישים אינם מאובחנים ואינם מקבלים את הטיפול המתאים. 

כדאי לדעת שישנם גורמי סיכון. האנשים הנופלים תחת הקריטריונים הבאים הם בעלי סיכוי גבוה יותר לסבול מדיכאון: 

 • תופעות הדיכאון בגיל השלישי שכיחות יותר בקרב נשים. 
 • אנשים במעמד סוציו אקונומי נמוך.
 • אצל אנשים שאינם במערכת יחסים זוגית.
 • אלו הסובלים מהפרעות שינה כרוניות.
 • אצל אנשים הסובלים מבדידות.
 • בעיות גופניות יכולות לגרום לדיכאון. מחלות שונות הגורמות למגבלות רפואיות ופגיעה באיכות החיים הן שכיחות בגיל מבוגר. אלו עשויות להוביל לתסמיני דיכאון ואף דיכאון קליני. 
 • התופעה שכיחה מאוד בקרב אלו הגרים בבתי אבות.
 • אבחון פסיכוגריאטר מומלץ

סימני דיכאון אצל מבוגרים

חשוב מאוד להיות ערניים ל סימני דיכאון אצל מבוגרים. אלו יכולים להיות:

 • מצב רוח ירוד ברוב שעות היום וברוב הימים. 
 • ירידה ביכולת ליהנות מפעילויות שונות.
 • חוסר אנרגיה.
 • פגיעה בתאבון המלווה בירידה במשקל.
 • הפרעות שינה ויקיצה בשעות מוקדמות.
 • קשיים בריכוז.
 • קשיים תפקודיים.
 • מחשבות המאופיינות בחוסר ערך עצמי.
 • נקודת מבט פסימית על העולם והעתיד. 

הקשיש יכול להראות חלק מהתסמינים, לא בהכרח כולם. יתכנו גם תסמינים נוספים. במידה וזהיתם תסמינים אלו חשוב לפנות לאבחון ב מרפאה פסיכוגריאטרית בתל אביב. 

מחלות הגורמות לתסמיני דיכאון

בגיל השלישי ישנן מחלות שונות אשר יכולות לגרום לתסמיני דיכאון. במקרים רבים תסמיני הדיכאון הם הסימן הראשון שמופיע. אבחון פסיכוגריאטר מומלץ לצורך זיהוי מוקדם של המחלה. גם אם האדם סבל מתופעות של דיכאון במהלך חייו, והן אינן דבר חדש, עדיין מומלץ לבצע את הבדיקות הנדרשות. 

לפעמים ישנו קושי בזיהוי סימני דיכאון אצל מבוגרים בכל שאיננו יודעים מה גורם למה. למשל קשישים יכולים לסבול מירידה ביכולות הקוגניטיביות. זוהי יכול להיות תוצאה של דיכאון, אך גם תוצאה של מחלות דגרנטיביות כמו אלצהיימר או מחלות דמנטיות אחרות. אם נבצע את הבדיקות הנכונות נוכל לדעת האם אלו תסמיני דיכאון הדורשים טיפול נקודתי, או האם ישנו צורך להתמודד עם מחלה דמנטית. במקרים רבים אנו מוצאים את עצמינו במצב שבו אנו צריכים להתמודד גם עם דיכאון וגם עם מחלה דגרנטיבית.

אבחון פסיכוגריאטר מומלץ

אסור להתעלם מדיכאון בשום מצב. גם אם אנו יכולים לייחס אותה למחלה דמנטית שכבר אובחנה, אנו עדיין חייבים להעניק את הטיפול הנכון. גם כאשר ישנה מחלה דגרנטיבית, עדיין יתכן כי לדיכאון ישנן סיבות משלו. 

אם לא נעניק לקשיש את הטיפול המתאים לבעיות הדיכאון, אנו צפויים לראות החמרת מצב בכל מצבו הפיזי. וכאן ישנה מערכת יחסי גומלין מסוכנת – ההרעה במצב הנפשי גורמת להרעה במצב הגופני, וגם ההפך. 

מרפאה פסיכוגריאטרית בתל אביב 

מרפאה פסיכוגריאטרית בתל אביב

פנו אל מרפאה פסיכוגריאטרית בתל אביב, שם ניתן לקבל אבחון דיכאון לקשישים ואת הטיפול המתאים. ישנן תרופות שונות בקטגוריה של נוגדי דיכאון, אך על הרופא המטפל להסתכל על התמונה המלאה – על הרופא להעריך את המצב הנפשי, את המצב הפיזי, את התרופות בהן המטופל עושה שימוש ואת כל הרגלי החיים. הטיפול יכול להיות טיפול המשלב פסיכותרפיה לצד טיפול תרופתי. הטיפולים יכולים להיות שונים מאוד מאדם לאדם.

תרופות שונות יכולות לגרום לתופעות לוואי בפני עצמן, או כתוצאה משילובים של תרופות שונות בהן המטופל משתמש. לכן חשוב לתת דגש גדול על איזון תרופתי ובטיחות בשימוש בתרופות. חשוב גם לקחת בחשבון את כל תופעות הלוואי בהקשר של מצבו הבריאותי הכללי של המטופל. 

היתרון של רופא פסיכוגריאטר הוא היכולת שלו לראות את התמונה המלאה. הוא מביא איתו את הידע גם בתחום הנפשי וגם בתחום הפיזיולוגי והמחלות המאפיינות את הגיל השלישי. אצלנו תוכלו לקבל אבחון פסיכוגריאטרי פרטי

פנו אל מרפאה פסיכוגריאטרית בתל אביב -תוכלו למצוא אותנו גם בפייסבוק.

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן