טיפול בחרדה חברתית אצל מבוגרים

טיפול בחרדות ופחדים אצל מבוגרים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

במקרים רבים יש צורך לפנות לרופא פסיכוגריאטר תל אביב לצורך טיפול בחרדות ופחדים אצל מבוגרים. חרדה הא הפרעה נפשת מוכרת, והיא נמצאת בשכיחות גבוהה – יותר מהפרעת דיכאון. אך מצד שני קיים גם קשר בין התופעות של דיכאון אצל מבוגרים לבין הפרעות חרדה, כפי שנסביר בהמשך. 

אבחון של חרדה נעשה כאשר מאובחנות שלוש מתוך ההפרעות הבאות: אי שקט, התעייפות מהירה, עצבנות, קושי בריכוז, עלייה במתח השרירים המלווה בתופעות סומטיות, בעיות שינה. האבחון אינו נעשה בעקבות מקרה חד פעמי, אלא לאחר עקביות של חצי שנה. 

חשוב מאוד לבצע טיפול בחרדה אצל מבוגרים. הפרעות אלו בסופו של דבר פוגעות בתפקודו של האדם וזה משפיע על כל תחומי החיים ויחסיו עם הסביבה. לא תמיד קל לאבחן חרדה, עיקר הבעיה נובעת מכך שתסמינים שונים מתפרשים כתוצאות של מחלות פיזיות. וכך אנשים רבים אינם מקבלים את הטיפול הנכון. על מנת לזהות את הבעיות דרושה גם ערנות ומודעות של הסביבה המקיפה את הקשיש. 

ב מרפאה פסיכוגריאטרית במרכז תוכלו לקבל עזרה. כאן ניתן לבצע אבחון מקצועי וגם לקבל טיפול בחרדה חברתית למבוגרים וסוגים שונים של חרדה. 

טיפול בחרדות ופחדים אצל מבוגרים

טיפול בחרדה אצל מבוגרים 

בין אם מדובר בטיפול בחרדה חברתית אצל מבוגרים, או ביטויי אחר של חרדה, היא דורשת התייחסות רצינית מקצועית. טיפול בחרדה ופחדים אצל מבוגרים יכול להיות טיפול קוגניטיבי – התנהגותי, טיפול תרופתי באמצעות תרופות פסיכיאטריות, או שילוב של שניהם ביחד. הטיפול יכול להינתן על ידי רופא פסיכוגריאטר תל אביב. 

במהלך הטיפול הקשיש יקבל את הכלים להתמודד עם החרדה, דבר אשר יחזיר לו את השליטה על חייו. לאנשי המקצוע המטפלים בחרדה ישנן טכניקות שונות, כמו למשל טכניקות להרפיה ושימוש בדמיון מודרך. 

בעת טיפול בהפרעות חרדה, חשוב גם לבדוק האם התופעה מלווה בדיכאון. למרות שמבחינת ההגדרה ישנו הבדל בין דיכאון לבין חרדה אצל קשישים, יש להם גם הרבה מן המשותף וקיים קשר בין שניהם. 

למשל מחקרים שנערכו בשנות השמונים הראו כי חרדה יכולה להוביל לדיכאון. מסיבה זו חשוב לאבחן את שתי התופעות והקשר הסיבתי בן שתיהן על מנת להעניק את הטיפול המתאים. ישנם מקרים בהם מתקם קשר דו כיווני בין הדיכאון לבין החרדה. 

טיפול בחרדה אצל מבוגרים

הקשר בין חרדה ודיכאון לבין דמנציה

ישנו קשר בין דיכאון וחרדה לבין התפקוד הקוגניטיבי. הדיכאון והחרדה מתבטאים בהידרדרות בתפקוד הקוגניטיבי, ומצד שני טיפול בחרדה אצל מבוגרים יכול לסייע לתפקוד הקוגניטיבי. מדאיגים עוד יותר הם המחקרים המראים קשר ביין הליקויים הקוגניטיביים המכונים פסיכודמנציה לבין הופעת דמנציה אמתית בהמשך. 

ומהצד השני של המטבע, החרדה וגם הדיכאון, הם גם תופעות לוואי של מחלת האלצהיימר ומחלות דמנטיות אחרות. אין ספק שמדובר בנושא מורכב, ולכן חשוב לפנות ל מרפאה פסיכוגריאטרית במרכז על מנת לבצע אבחון ולקבל טיפול נכון. 

טיפול בחרדה חברתית למבוגרים 

חרדה חברתיית מאופיינת בהתעסקות אובססיבית צורה בה אדם נתפס על ידי אחרים. חרדה חברתית היא אינה תופעה המאפיינת רק קשישים, היא יכולה להופיע בכל גיל. אך הנסבות השונות דורשות מענה מיוחד בעת טיפו בחרדה אצל מבוגרים. על פי הסטטיסטיקיה בין 5%-10% מהקשיישים מפתחים חרדה חברתיית. הדבר פוגע באכות חייהם ויכול אף להוביל להתפתחות של בעות אחרות כמו דיכאון. 

טיפול בחרדות ופחדים אצל מבוגרים

חרדה חברתת אצל קשישים יכולה להתבטא בחרדה בנוכות של בעל סמכות; פחד כ הסבבה מעריכה אותם בצורה שלילית; פחד קהל; פחד לאכול בפומבי; פחד משימוש בשיירותם ציבוריים ועוד. 

בשונה מצעירים, כאן גם בולט יותר הקשר בין החרדה לבין התופעות הפיזיות המאפיינות אותה. ועןד דבר צפויי- פחד מלבקש עזרה מאנשי המקצוע. 

טיפול בחרדה חברתית אצל מבוגרים

רופא פסיכוגריאטר תל אביב

פסיכולוגיה היא תחום החוקר את נפש האדם. ובהתאם לכך הפסיכולוג מעניק טיפולים הקשורים לנפש האדם. גריאטריה לעומת זאת היא תחום החוקר את המחלות והתופעות האופייניות לגיל השלישי והטיפול בהן. בגיל השלישי מתרחשים שינויים רבים בגוף, ולכן יש צורך ב רופא גריאטר מיוחד למחלות ובעיות של הגיל השלישי. 

גם בעיות נפשיות, כמו דיכאון וחרדות, מאפיינות את הגיל השלישי, ובמקרים רבים קשורות באופן ישיר לשינויים המתרחשים בגוף, למחלות הגיל השלישי ואפילו כתוצאה מתופעות הלוואי של תרופות שונות – כך נולד הצורך המיוחד לשלב בין שני התחומים ולתת מענה לבעיות המיוחדות המאפיינות את בני הגיל השלישי. זה בדיוק תחום העיסוק של רופא פסיכוגריאטר תל אביב.

רופא פסיכוגריאטר תל אביב

מרפאה פסיכוגריאטרית במרכז

חשוב מאוד להעניק טיפול בחרדה ופחדים אצל מבוגרים. כך נאפשר להם איכות חיים וכך נמנע התדרדרות נוספות במצבם הבריאותי. מתן שרותי בראות הנפש לקשישים דורש לא רק ידע מקצועי, אלא גם רגישות רבה. מסיבות אלו אנשים רבים מעדיפים לפנות ל קליניקה גריאטרית פרטית וליהנות משירות חם, אינטימי ואכפתי. 

כאן כל מטופל זוכה לאבחנה של רופא גריאטר מומחה הבוחן את בריאתו הנפשית, לצד בריאותו הפיזית והתרופות בהן הוא משתמש. כך כל אחד זוכה בפתרון אישי המתאים עבורו. 

מרפאה פסיכוגריאטרית במרכז

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן