דיכאון אצל מבוגרים

דיכאון אצל מבוגרים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

דיכאון אצל מבוגרים הוא תופעה התוקפת אנשים ונשים מעל גיל 65. לפעמים כשאדם נתון בדיכאון הנמשך זמן רב, ההסתכלות שלו משתנית, הוא בטוח שכל מי שמגיע לגילאים אלו מצוי גם הוא בדיכאון… אולם חשוב לדעת שדיכאון בגיל מבוגר הוא לא הכרחי, ניתן למנוע זאת כשתופסים את זה בזמן, ואז הוא מקבל את הטיפול המתאים בהקדם, לפני שנגרם נזק.

דיכאון אצל מבוגרים

במאמרנו נכתוב מה הם גורמי הסיכון לדיכאון, איך יודעים שמדובר בדיכאון, מה הם התסמינים והטיפולים. נתחיל בכך שאלצהיימר ופרקינסון יכולים לגרום לתסמינים הדומים לתסמיני הדיכאון ולכן חשוב לאבחן בצורה מדויקת. בנוסף יש לדעת שרבים הסובלים מדיכאון בגילאי 65 ומעלה אינם מאובחנים ואינם מודעים כלל לעובדה שהם יכולים לשפר את איכות חייהם בקלות, עם טיפול מתאים, אצל פסיכיאטר לגיל השלישי, לדיכאון שממנו הם סובלים.

הטיפול בדרך כלל למבוגרים הסובלים מדיכאון הוא באמצעות תרופות נוגדי דיכאון. אלא אם כן מדובר בדיכאון קל עד בינוני שניתן להסתפק בטיפול פסיכותרפי לפי מצב החולה (ראו להלן). כעת למאפיינים של דיכאון – למה בדיוק אנו מתכוונים כשאנו מדברים על דיכאון. ברפואה המושג דיכאון אינו מתכוון למה שאנשים מתכוונים בשפת הדיבור היומיומית. בשפת היום יום דיכאון הכוונה לירידה במצב הרוח, אך לא לכך אנו מתכוונים.

דיכאון אצל מבוגרים
דיכאון אצל מבוגרים, מה עושים?

אבחון דיכאון אצל מבוגרים

אז למה כן הכוונה? דיכאון רפואי הוא מצב פסיכיאטרי שפוגע בתפקוד היומיומי של הסובל ממנו וכן ירידה משמעותית באיכות החיים בהרבה מאפיינים. דיכאון רפואי מצריך אבחון וטיפול בזמן, בעיקר בגיל השלישי. דיכאון בגיל השלישי מצוי יותר בקרב אנשים שכבר סבלו בעבר במהלך חייהם מדיכאון, אך לא בהכרח, הוא יכול להופיע לראשונה בגיל זה. וכאמור, רבים מהסובלים מדיכאון רפואי קליני אינם הולכים לאבחון דיכאון אצל מבוגרים וממילא אינם מקבלים טיפול מתאים והם לא יודעים שהדרך לאיכות חיים טובה ולחיים ללא דיכאון היא במרחק לא רב מהם. טיפול תרופתי יכול להוציא אותם בקלות תוך זמן קצר ממצבם הדיכאוני.

מה שחוסם רבים מהמבוגרים מללכת לאבחון דיכאון אצל מבוגרים הוא המחשבה שדיכאון מראה על חוסר שידרה נפשית ואילו הנטייה הטבעית שלהם היא להראות לעצמם ולסובבים שהם מחוסנים נפשית. אם המבוגר ישנה את תפיסת העולם שלו לגבי מצבי הדיכאון, ויידע שאין קשר בין חסינות נפשית לדיכאון אצל מבוגרים, הוא יפנה לאבחון וטיפול אצל פסיכוגריאטר פרטי יותר בקלות.

אבחון דיכאון אצל מבוגרים
אבחון דיכאון אצל מבוגרים

טיפול בדיכאון אצל מבוגרים

אז מה הסיבות לדיכאון בגיל מבוגר ואיך מטפלים? על פי מחקרים כמעט חמישית מאוכלוסיית הגיל השלישי סובלים מרמה מסוימת של דיכאון. גילאים אלו הם גילאים שבהם מתחוללים שינויים רבים הן בגופו של המבוגר והן בסביבה שלו, אם זה מחלות או פטירה של אדם קרוב / מכר / בן זוג וכו'. אך מבוגרים רבים אינם יודעים איך לדבר על מצבם ושקיים מושג של טיפול בדיכאון אצל מבוגרים.

על כן הדבר הבסיסי המוטל על קרובי משפחתו של המבוגר או על מכרים / שכנים וכדומה הוא לפקוח עיניים ולהסב את תשומת ליבם למבוגרים השרויים במצב של עיצבון קיצוני הנמשך זמן רב. בזה מתחיל טיפול בדיכאון אצל מבוגרים. לפעמים כשזה מגיע מהצד של גורם חיצוני הקרוב אליו נפשית המבוגר מביע יותר פתיחות ורצון לשנות את המצב. רק צריך לדעת שזה אפשרי וחבל לא לנצל זאת. פנו עכשיו לקליניקה גריאטרית פרטית.

טיפול בדיכאון אצל מבוגרים
טיפול בדיכאון אצל מבוגרים

טיפול בדיכאון אצל קשישים

הטיפול בדיכאון אצל קשישים הוא תרופתי, באמצעות תרופות ייחודיות שאינן פוגעות בתפקודי הכליות והכבד ואינן מפחיתות מיעילותן של תרופות אחרות אותם נוטל הקשיש. לצורך כך יש לתאם תור אצל פסיכוגריאטר מומחה שירשום את התרופות המתאימות שאינן גורמות נזקים למערכות אחרות בגוף כמו גם לאיכות השינה של הקשיש. הרופא הפסיכוגריאטרי צריך להיות ערני ולבצע ניטור והערכה של השפעות התרופה אצל המטופל או שינויים נדרשים במינון.

במצבי דיכאון שאינם מאוד חמורים ניתן להסתפק בטיפול פסיכותרפי. אחת השיטות המוכרות והמומלצות על ידי רופאים קונבנציונאליים לטיפול בדיכאון אצל קשישים היא שיטת CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי. יש לבחור במטפלי CBT מיוחדים לגיל המבוגר היודעים להתאים את הטיפול למצבו הכללי והגופני של המבוגר – מצבי השמיעה והזיכרון שלו וכו'. זכרו! יש מה לעשות לדיכאון אצל מבוגרים.

טיפול בדיכאון אצל קשישים
טיפול בדיכאון אצל קשישים

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן