הערכת כשירות לערוך צוואה

אי כשירות לערוך צוואה

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

לפעמים אבחון פסיכוגריאטר במרכז נדרש לצורך הערכת אי כשירות לערוך צוואה. במאמר  זה נדבר על החשיבות של אבחון גריאטר צוואה וההיבטים המשפטיים, כיצד מתבצעת הערכת כשירות לערוך צוואה וגם כמה מילים על מחיר רופא גריאטרי צוואה. כדאי מאוד לקרוא ולהיות מודעים לנושא בעת עריכת צוואה.

צוואה היא מסמך משפטי המפרט את רצונותיו של אדם לאחר מותו, בדגש על חלוקת רכושו ונכסיו. צוואות נעשות על פי חוקי מדינת ישראל ולצורך כך ישנם עורכי דין המטפלים בנושא. עריכת צוואה היא אינה עבודתו של רופא גריאטר מומחה. אבל בפועל ישנם היבטים משפטיים הקשורים לתוקף הצוואה ולכן לפעמים צריך או כדאי לפנות לאבחון פסיכוגריאטר במרכז על מנת לבדוק את כשירותו של אדם לערוך צוואה. 

הערכת כשירות לערוך צוואה

הערכת כשירות לערוך צוואה

במקרים רבים לאחר מותו של אדם נפתחים מאבקי ירושה, מאבקים אשר יכולים לגרום לסכסוכים משפחתיים קשים.  יתכן כי ישנם אנשים שאינם מרוצים מחלקם בירושה, לכן ינסו לפעול באמצעים משפטיים על מנת לערער על תוקפה של הצוואה. יתכן גם שהצדק עימם, אולי בשל מצבו הרפואי והנפשי של עורך הצוואה, מישהו הצליח להשפיע על האדם ולגרום לו להטות את הצוואה ומבלי להבין את המשמעות. מקרים שכאלו התרחשו בעבר. 

הצוואה אמורה לשקף את רצונו החופשי של אדם. וכאשר ישנו ספק שהצוואה משקפת את רצונו של הנפטר, בעלי עניין יכולים לטעון ל אי כשירות לערוך צוואה. ובכך להעביר את הנושא לבית המשפט שיבחן את הסוגיה ויקבע האם הצוואה בתוקף. 

אי כשירות לערוך צוואה

מי שטוען כי המנוח לא היה כשיר צריך לשכנע את בית המשפט כי זהו מקרה של אי כשירות לערוך צוואה. לצורך כך יש להציג בפני בית המשפט ראיות אשר ישכנעו את השופטים כי המצווה לא היה כשיר בשל המצב הנפשי או הפיזי שבו שרר. 

ניתן לעשות זאת באמצעות תצהירים של האנשים אשר הקיפו את המנוח בעודו בחיים. למשל בני משפחה, חברים ושכנים יכולים להעיד על מצבו. אך הסוגיות המשפטיות רק הולכות ומסתבכות כאשר עורכי הדין של הצד השני ינסו לערער את אמינות העדים. מסיבה זו הערכת גריאטר לבית משפט היא הראייה החזקה והיציבה ביותר. 

כמובן שלא ניתן להביא סתם גריאטר לאחר שהאדם נפטר. זהו צריך להיות גריאטר אשר טיפל במנוח ומכיר את מצבו הרפואי. 

אי כשירות לערוך צוואה

אבחון גריאטר צוואה

אדם אשר כותב צוואה אינו מעוניין שמישהו יעלה טענות לאחר מותו בדבר אי כשירותו ובכך ימנע את קיום רצונו בצוואה. ובוודאי שום הורה אינו מעוניין לראות את ילדיו ויורשיו מתקוטטים בבית המשפט. אדם הכותב צוואה רוצה למנוע את המצבים הללו ולהבטיח כי רצונותיו יקוימו במלואם. 

אז מה הפתרון? הפתרון הוא לפנות ל אבחון פסיכוגריאטר במרכז עוד במעמד עריכת הצוואה. כך יהיה ניתן לבצע הערכת כשירות לערוך צוואה – דבר אשר ימנע מאבקים משפטים בעתיד.

רצוי לבצע את הבדיקה סמוך למועד החתימה על הצוואה ,כלומר באותו היום. הפסיכוגריאטר יוודא את צלילות דעתו של עורך הצוואה ויעניק חוות דעת בכתב ובעלת תוקף משפטי. 

אבחון גריאטר צוואה

מחיר רופא גריאטרי צוואה

הפסיכוגריאטר ייפגש עם המטופל (חותם הצוואה) ויבצע אבחון גריאטר צוואה. הבדיקה תכלול תשאול ומבחן קוגניטיבי. למעשה ישנם קריטריונים מקצועיים הקובעים כיצד יש לעשות זאת. מטרת התשאול והמבחן היא לבדוק את מצב הזיכרון, הריכוז והבנת הסיטואציה. במידה והפסיכוגריאטר יזהה כי חותם הצוואה אינו צלול בדעתו הוא יקבע אי כשירות. 

כאשר רופא פסיכוגריאטר מעניק חוות דעת משפטית כי האדם כשיר לרשום צוואה, בית המשפט יתייחס לכך ברצינות. למעשה הדבר ימנע מראש את התגלגלות המקרה לבית המשפט. 

מחיר רופא גריאטרי צוואה

אין ספק שהערכה של פסיכוגריאטר מומחה היא דבר חשוב מאוד לצורך חיזוק תוקף הצוואה. אך בפועל אנשים רבים מוותרים על כך בשל חוסר מודעות או מסיבות כלכליות. 

מחיר רופא גריאטר צוואה מתומחר על פי המחירונים המקובלים בתחום. חוות דעת של פסיכוגריאטר תמנע מאבקים משפטים בעניין, ואלו הן הוצאות גדולות מאוד. 

אבחון פסיכוגריאטר במרכז

אם אתם זקוקים לחוות דעת של רופא גריאטר לצורך עריכת צוואה, או כל מקרה אחר, אתם מוזמנים לפנות אלינו לקליניקה של ד“ר עופר בר, פסיכוגריאטר מומחה לדמנציה, דיכאון וחרדה אצל קשישים ו בטיחות בטיפול תרופתי. כאן תוכלו לקבל אבחון מקצוע ושירות אישי. 

אבחון פסיכוגריאטר במרכז

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן