התאמת תרופות לקשישים

איזון טיפול תרופתי לקשישים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

איזון טיפול תרופתי לקשישים הוא דבר חשוב מאוד. קשישים רבים סובלים ממצבים רפואיים מורכבים, ומקבלים עוד תרופה ועוד תרופה. וכך הם מגיעים למצב בו מידי יום הם משתמשים בתרופות שונות. התאמת תרופות לקשישים דורשת תשומת לב רבה ובחינת כל ההיבטים כמכלול אחד; ישנן אינטראקציות ותופעות לוואי שונות המסכנות את בריאות החולה ופוגעות באיכות חייו

“בשנת 2010 היו הקשישים  כ-10% מאוכלוסיית ישראל, שמנתה כ-7.6 מיליון נפש. העלייה בתוחלת החיים ובהתפתחות מחלות כרוניות ופיתוח מתמיד של תרופות חדשות ושיווקן מביאים לשימוש רב יותר מבעבר בתרופות, בעיקר בקרב אוכלוסיה זו. קשישים רבים מטופלים במספר תרופות לאורך זמן, ויש כאלה שנוטלים גם 20 תרופות. תרומת התרופות לאריכות החיים ידועה, אך יש לוודא שלא יהפכו לחרב פיפיות.
ממחקרים רבים עולה כי קשישים רבים נוטלים במשך שנים תרופות מיותרות, ושכיחות הבעיות הנובעות מן הטיפול התרופתי עולָה ככל שמספר התרופות שנוטל הקשיש עולֶה. אין במספר תרופות רב כשלעצמו שנוטל הקשיש להעיד על טיפול תרופתי לקוי או שגוי, אולם יש לבחון באופן שיטתי את נאותות מתן התרופות ואת השימוש בהן. טיפול מרובה תרופות (Polypharmacy) משמעותו טיפול קבוע בתרופות מסוגים שונים באותו בזמן.”- מתוך דוח מבקר המדינה.

גריאטר פרטי במרכז

התאמת תרופות לקשישים

ככל שאנו מתבגרים ומזדקנים, כך גם ישנה פגיעה במצבנו הבריאותי והקשישים עלולים להגיע למצב שבו באופן קבוע הם צורכים תרופות רבות. אחת בשביל הלב, אחת בשביל איזון לחץ הדם, אחת נגד חרדות, אחרת בשביל הסוכר או תופעות הלוואי של פרקינסון…

התאמת תרופות לקשישים היא סוגיה מורכבת. איננו יכולים לוותר על התרופות, אך איננו יכולים להיות אדישים לתופעות הלוואי וההשפעות ההדדיות של שילובי התרופות. אך לצערנו הרב בפועל הנושא הזה לא תמיד מקבל את תשומת הלב הראויה. אדם הולך לרופא בעקבות בעיה מסוימת, וחוזר הביתה עם עוד תרופה המצטרפת למגוון התרופות הקיים. הדבר עלול להיות מסוכן ולכן ישנו צורך לבצע איזון טיפול תרופתי לקשישים. ואת זה כמובן תוכלו לעשות באמצעות רופא גריאטר פרטי במרכז.

איזון טיפול תרופתי לקשישים

איזון טיפול תרופתי לקשישים

התאמת תרופות לקשישים מביאה איתה אתגרים מיוחדים השונים ממקרים אחרים. ראשית כל יש להבין את השינויים המתרחשים בגוף מבוגר, כמו למשל השינויים במטבוליזם של הגוף. שנית יש להכיר את המצבים הרפואיים השונים מהם סובל הקשיש ואת כל אופן הפעולה של התרופות והיחסים בין שילובי התרופות. זוהי הסיבה מדוע איזון תרופות אצל קשישים צריך להיעשות על ידי רופא גריאטר מומחה.

ריבוי תרופות יכול להשפיע בצורות שונות כמו ירידה בלחץ הדם, פגיעה בשיווי המשקל, סחרחורת, בלבול, דיכאון, פגיעה בתאבון, עצירות ועוד. ולפעמים איננו מבינים כי בעיות אלו הם תוצאה של תרופות וחושבים שאלו עוד בעיות הקשורות לזקנה, ואף עלולים לטפל בהן באמצעות עוד תרופות; דבר שצפוי להחריף את הבעיות.

במצבים שכאלו חשוב לפנות אל רופא גריאטר פרטי במרכז, שם יהיה ניתן לבחון את כל הבעיות כמכלול אחד ולבנות טיפול תרופתי מתאים יותר.

התאמת תרופות לקשישים

גריאטר פרטי במרכז

הבעיות בשימוש בתרופות יכולות להיות סיבות שונות, חלקן קשורות למטופל באופן אישי וחלקן באחריות הרופאים. רופאים עשויים להשתמש במינונים שאינם מתאימים או שימוש בתרופות שאינן אידאליות לטיפול בקשישים. זה עשוי להישמע לכם תמוה מדוע רופאים אינם יודעים זאת; אך ככל שאנו עולים בתוחלת החיים כך אנו מתמקדים בידע. במקרים רבים ישנן תרופות שעדיין חסרים לנו נתונים סטטיסטיים משמעותיים לגבי השפעותיהן בגיל מבוגרים. איננו מזלזלים במקצועיות הרופאים, אך לעתים הם עובדים על פי סטנדרטים שאינם מותאמים לקשישים בגיל מבוגר. לכן התאמת תרופות לקשישים צריכה להיעשות על ידי רופא מומחה לגריאטריה.

גם על המטופלים עצמם חלה אחריות לקחת את התרופות בזמן ובכמות הנכונה. מטופלים עלולים לקחת כמויות לא נכונות בשל טעות, שכחה או אפילו החלטה יזומה להקטין או להגדיל מינון תרופתי. כמו כן ישנן תרופות רבות שאינן תרופות מרשם, ויתכן שמטופל רוכש תרופה שכזו בנוסף לטיפול התרופתי שעליו יודעים הרופאים, ואינו לוקח בחשבון את ההשפעה של שילוב התרופות.

גריאטר פרטי במרכז עומד לשירותכם בכל הנוגע ל איזון טיפול תרופתי לקשישים וטיפול במחלות של הגיל השלישי. אתם מוזמנים לבקר אצלנו, מרפאה גריאטרית בתל אביב. כאן תוכלו לקבל טיפול מסור ומקצועי. ניתן גם לקבל שירות גריאטר עד הבית.

שמרו על קשר גם בעמוד הפייסבוק.

 

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן