איזון תרופתי אצל מבוגרים

איזון טיפול תרופתי אצל מבוגרים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

איזון תרופתי אצל מבוגרים הוא דבר חשוב מאוד שיש להתייחס אליו בכובד ראש. זה לא סוד שלכל תרופה, לצד חשיבותה ויתרונותיה, ישנם גם תופעות לוואי. לא אחת קשישים סובלים ממגוון מצבים רפואיים והם עושים שימוש בתרופות שונות, כאשר כל תרופה מביאה איתה תופעות לוואי נוספות. ולעתים גם נעשה שימוש תרופתי על מנת להקל על תופעות לוואי של תרופות אחרות. למעשה אנו ממש עשויים ללכת לאיבוד ולא לדעת איזו בעיה היא בעיה בפני עצמה, או תופעת לוואי של תרופות.

וזו היא רק תחילתה של הבעיה, לתרופות שונות ישנן גם השפעות מנוגדות או השפעות מתווספות העלולות להפוך את השילובים השונים ללא יעילים במקרה הטוב, ולמסוכנים במקרה הרע. מרכז גריאטרי בתל אביב הוא המקום אליו אתם יכולים לפנות לצורך איזון תרופתי אצל מבוגרים.

הנושא של ריבוי תרופות אצל קשישים אף זכה להתייחסות בדוח מבקר המדינה. על פי הדוח קשישים רבים מטופלים בתרופות רבות, לעתים גם 20 תרופות, חלקן עשויות להיות מיותרות. תרומת התרופות לאריכות החיים ידועה, אך יש לוודא שלא יהפכו לחרב פיפיות. מבקר המדינה ממליץ לבחון את השימוש בתרופות באופן שיטתי.

איזון טיפול תרופתי אצל מבוגרים

איזון טיפול תרופתי אצל מבוגרים

איזון טיפול תרופתי אצל מבוגרים יכול להשיג כמה מטרות חשובות. הוא מסייע להפחית תופעות לוואי ומשפר את איכות חייו של הקשיש. הוא מבטיח יעילות בטיפול התרופתי, ובעצם זו היא יעילות בטיפול הרפואי שמקבל הקשיש. הוא עשוי למנוע התפתחות של בעיות נוספות, הנובעות משימוש לא נכון בתרופות, ואף להציל חיים.

הבעיה קשורה גם להרגלי תזונה; גם לתזונה של הקשיש יש השפעה על מצבו הבריאותי, ולכן במהלך איזון תרופתי אצל מבוגרים יש לבחון גם את התזונה והשימוש בתוספי תזונה.

כאשר קשיש סובל מבעיה רפואית, הוא הולך אל הרופא ובדרך כלל חוזר הביתה עם עוד תרופה חדשה המצטרפת לסל התרופות היומי שהוא לוקח. וכך במהרה מגיעים למצב של ריבוי תרופות. לא אחת אנו רואים קשישים הלוקחים תרופות לדילול דם, יחדיו עם תרופות לטיפול בסכרת, משככי כאבים, תרופות לטיפול בלחץ דם, תרופות ללב, תרופות להאטת תסמיני פרקינסוניזם ועוד מגוון של תרופות.

הבעיה היא שרוב הרופאים, למרות מקצועיותם, הם חסרי כלים לראות את התמונה הכללית – וכאן מתחילות הבעיות. הבעיה חמורה יותר כאשר מגיעים לגיל מבוגר, ולא רק בשל ריבוי התרופות. בגיל מבוגר ישנם שינויים בתהליכים הביולוגיים של הגוף והאופן שבו הגוף מגיב לתרופות. רק רופא גריאטרי הוא זה המחזיק בידע ויש לו גישה למשאבי הידע בתחום והמחקרים החדשים הנוגעים לגבי מחלות הגיל השלישי. ולכן הוא הרופא המתאים לצורך איזון תרופתי אצל מבוגרים.

מרכז גריאטרי תל אביב

איזון תרופתי אצל מבוגרים

ראשית כל יש לפנות אל מרכז גריאטרי תל אביב. שם רופא פסיכוגריאטר יכול לבחון את כל התיק הרפואי, ההיסטוריה הרפואית, המחלות והתרופות שבהן המטופל עושה שימוש. אך זוהי לא רק הסתכלות על נתונים רפואיים, על הרופא לשוחח עם המטופל ולשמוע ממנו על הבעיות ממנו הוא סובל. לעתים גם שיחה עם בני המשפחה יכולה לעזור.

התסמינים של ריבוי תרופות עלולים להיות מבלבלים מאוד, מכיוון שישנו קושי לקבוע האם מדובר בבעיות רפואיות בפני עצמן או רק תוצאה של תרופות. מרפאה פסיכוגריאטרית בתל אביב היא המקום שבו ניתן לבדוק את הדברים הללו. הבעיות עשויות להתבטא בתור פגיעה בשיווי המשקל, בעיות מפרקים ושרירים, שינויי מצב רוח, סחרחורות, בעיות ראייה ועוד. רופא שאינו מכיר לעומק את בעיות הגיל השלישי ואת התרופות בהן משתמשים קשישים, עלול להתקשות להבין את הסיבה לבעיה, ואף להוסיף לכם תרופות שרק יחמירו את הבעיות.

גם המטופלים עצמם צריכים לקחת אחריות, ולא לשנות את מינוני התרופות על דעת עצמם. למשל, מצב מסוכן יכול להתרחש כאשר קשיש מרגיש החמרה בתסמינים ובהתאם מחליט להגדיל את מינון התרופות. למשל אם היום יש לו יותר כאבים והוא מחליט לקחת כמות כפולה של משככי כאבים. המטופלים אינם מודעים לכל מכניזם הפעולה של התרופות, והחלטה שכזו ללא התייעצות עם רופא עלולה להיות מסוכנת.

איזון תרופתי אצל מבוגרים

מרכז גריאטרי תל אביב

כאשר אתם, או הוריכם המבוגרים, עושים שימוש בתרופות רבות, חשוב לבדוק האם כל התרופות באמת נחוצות. יש צורך בבחינה יסודית של הנושא. רופא גריאטר בתל אביב יסייע לכם לעשות איזון טיפול תרופתי אצל מבוגרים. לאחר בחינה יסודית של המטופל הרופא עשוי להפסיק את השימוש בתרופות מסוימות, לשנות מינונים של תרופות ולהחליף תרופות באחרות.

אנו מזמינים אתכם למרפאה של דוקטור עופר בר. מרפאה בה ניתן לקבל את כל השירותים לגיל השלישי. במסגרת השירותים במרפאה אנו יכולים לסייע גם בטיפול במחלות דמנטיות, חוות דעת פסיכוגריאטר לבית המשפט, טיפול בדיכאון אצל קשישים ועוד מגוון מחלות הגיל השלישי.

על מנת להקל עליכם אנו מציעים גם שירות של רופא עד הבית. לא תמיד קל לקשישים חולים להגיע אל המרפאה, ולכן עבור רבים זהו הפתרון. אך יש לציין כי לעתים נדרשות בדיקות והליכים רפואיים אותם לא ניתן לבצע בבית.

שמרו על קשר גם בעמוד הפייסבוק.

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן