אבחנת דמנציות נדירות לקשישים

אבחנת דמנציות נדירות אצל קשישים 

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

גילוי של מחלה דמנטית הוא אינו דבר קל, לא לאדם החולה ולא עבור בני משפחתו. יש לכך השלכות רבות וחשוב שיהיה לכם ליווי רפואי, תמיכה נפשית והכנה לקראת המצפה לכם. אך כאשר מופיעים הסימנים, חשוב לבצע אבחנת דמנציות נדירות אצל קשישים. אלצהיימר היא אחת המחלות הדמנטיות השכיחות ביותר, אחריה דמנצית גופיפי לווי אצל מבוגרים, אך לצערנו ישנן עוד מחלות דמנטיות אחרות, חלקן נדירות.

אבחנת דמנציות נדירות לקשישים היא דבר חשוב מאוד. כל מחלה דמנטית פועלת באופן אחר, ולכן אבחנה נכונה תסייע להעניק את הטיפול המתאים עבור המחלה הספציפית, וכך להאט את התקדמות המחלה ולהבטיח לחולה איכות חיים עד כמה שניתן.

לכל מחלה דמנטית יש את התסמינים שלה, אך סימנים של שכחה ובלבול הם בדרך כלל הסימנים הראשונים המחשידים. חשוב למהר לפנות אל רופא פסיכוגריאטר על מנת לבצע אבחון. הזמן משחק לרעתנו, חשוב לאבחן את המחלה בהקדם ולהתחיל את הטיפול על מנת להאט את התפשטות המחלה.

דמנציות נדירות אצל קשישים

דמנצית גופיפי לוי אצל מבוגרים

דמנצית גופיפי לוי אצל מבוגרים היא מחלה ניוונית הפוגעת במוח ומובילה לדמנציה. היא המחלה הדמנטית השנייה בשכיחותה אחרי מחלת האלצהיימר. כ 10%-15 ממקרי הדמנציה הם דמנצית גופיפי לווי. המחלה מופיעה לרוב לאחר גיל 65 והיא שכיחה יותר אצל מבוגרים.
המחלה באה לידי ביטוי בהפרעות תנועה הדומות למחלת הפרקינסון, וגם ירידה ביכולות הקוגניטיביות. לא בכל המקרים ישנן הפרעות תנועה, או שהן מופיעות בשלבים מאוחרים יותר. יש למחלה כמה מאפיינים ייחודיים והם עוזרים לנו בצורך האבחון, כמו למשל תנודתיות של המצב הקוגניטיבי, הפרעת שינה הגורמת לתנועת יתר בזמן חלימה והזיות ראייה.

הסיבה להופעת דמנצית גופיפי לוי אצל מבוגרים עדיין אינה ברורה למדע, אך גורמים גנטיים מזוהים עם המחלה. היא נפוצה יותר אצל יהודים ממוצא אשכנזי בהם ישנה מוטציה בגן GBA. כמו כן הימצאות של גן APOE4 שכיחה יותר אצל חולי דמנצית גופיפי לווי.

הטיפול במחלה הוא מורכב. הוא כולל טיפולים תרופתיים המטפלים בסימפטומים של המחלה, ומאפשרים לנו לשפר את התפקוד ואת איכות החיים של החולה. כמו כן נעשה שימוש בתרופות אנטי פסיכוטיות, אך ישנה סכנה שאלו דווקא יגבירו את הפגיעה בתנועה המוטורית ולכן חשוב לבחור את התרופות המתאימות ולשים דגש על איזון תרופתי. תרופות כמו דופיקר וסימנט משמשות לטיפול בתופעות הפרקינסוניזם של המחלה. אך גם אלו עלולות לגרום לתופעות של ישנוניות והחמרה של הזיות.

גופיפי לוי אצל מבוגרים

אבחנת דמנציות נדירות לקשישים

כאמור, תופעות של דנמציה יכולות להיות תוצאה של מחלות שונות, לאו דווקא אלצהיימר. ישנה חשיבות גדולה לאבחון; אבחנת דמנציות נדירות אצל קשישים יסייע להעניק את הטיפול המתאים. לעתים ישנה חפיפה בין סוגי התרופות והטיפולים, אך עדיין יש צורך בהתאמה אישית למצב. בין המחלות הדמנטיות הנדירות נוכל להזכיר את מחלת הנטינגטון,מחלת פיק ודמנציה ווסקולרית. עם הופעת סימנים מחשידים, חשוב להקדים להיבדק על ידי רופא מומחה למחלות דמנטיות.

אבחנת דמנציות נדירות אצל קשישים דורשת ערנות של הסביבה הקרובה לתסמינים מחשידים. חשוב להיות ערניים ולשים לב לשינויים בהתנהגות, קושי לדבר או לכתוב, בעיות בשליטה על הסוגרים, נפילות, ירידה במשקל, שינויים ביחסים החברתיים, פגיעה בזיכרון, אבדן של חפצים, פגיעה ביכולות ההתמצאות, שינוי מצב רוח, דיכאון, חרדות ועוד. יכולות להיות סיבות שונות לתופעות אלו, אך חשוב תמיד לבצע אבחון ולטפל בבעיה.

זכרו, שאם יש ספק – אין ספק, עליכם לפנות בהקדם לייעוץ ואבחון רפואי. אל תתעלמו מהבעיה ואל תניחו כי הפגיעה ביכולות היא דבר טבעי שבא עם הגיל.

אבחנת דמנציות נדירות לקשישים

אבחנת דמנציות נדירות אצל קשישים

אבחנת דמנציות נדירות לקשישים ניתן לעשות אצלנו במרפאה הפסיכוגריאטרית של דוקטור עופר בר. עופר בר הוא רופא פסיכוגריאטר המביא איתו ניסיון רב באבחון מחלות דמנטיות, טיפול ואיזון תרופתי. לצערנו הרב עדיין אין טיפולים היכולים להבריא אנשים ממחלות דמנטיות, אך לשמחתנו העולם המדעי מקדיש לכך משאבים רבים וישנם סימנים מעודדים שאנו עשויים להגיע לכך. אך נכון להיום אנו מתמקדים בהאטת התפשטות המחלה וטיפול בסימפטומים לצורך שיפור איכות חייו של החולה וגם בני משפחתו.

התמודדות עם מחלות דמנטיות היא לא רק עניין רפואי, זוהי התמודדות של כל התא המשפחתי והסביבה הקרובה. מרגע קבלת הבשורה ועד לצעדים שיש לנקוט, צפויה לכם התמודדות קשה. מידע הוא אחד הכלים החשובים שיסייעו לכם להיות מוכנים. אצלנו תוכלו לקבל מידע ותמיכה, וגם נוכל להפנות אתכם לגופים המעניקים סיוע ויעזרו לכם בהתמודדות.

אתם מוזמנים לאבחון אצלנו, מרפאה גריאטרית פרטית בתל אביב. שמרו על קשר גם בעמוד הפייסבוק.

 

 

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן