אבחון מחלות נפש אצל מבוגרים

אבחון מחלות נפש אצל מבוגרים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

יש לכם הורים מבוגרים או קשישים? ברוכים הבאים למועדון 'הילדים של ההורים הקשישים'. זה מאתגר, אבל זה הזמן לתת להם מעט ממה שהם נתנו לנו. האתגר הוא אמיתי ולא קל, אבל הוא יכול להיות הרבה פחות קשה. בעיות נפשיות עלולות לתקוף אותם ולשבש את סדר יומם. אך אם רק נדע איך להתייחס לכך ולמי לפנות, אנו נקל לא רק מעלינו, אלא גם נעכב ונמנע החמרה של המצב. אז איך בדיוק מתייחסים לאבחון מחלות נפש אצל מבוגרים?

3 דברים שאתם חייבים לדעת בעניין אבחון מחלות נפש אצל מבוגרים

תוחלת החיים ההולכת ומתארכת בעולם כולו ובישראל גורמת לתופעה של יותר ויותר אנשים לא צעירים יחסית (בני 50-60+) שצריכים לטפל בהוריהם הקשישים אך לצערם (ולצערנו) מתוך חוסר ידע הם עלולים לגרום דווקא לדרדור המצב ולפגוע באיכות החיים שלהם ושל הוריהם.

נשמע מוכר? האם גם אתם ילדים של הורים מבוגרים וחשים שאתם צריכים ידע והדרכה באשר לטיפול הנכון והראוי בהורים?

על 3 הדברים החשובים שאתם צריכים לדעת – במאמר שלפניכם.

מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף חברים ומכרים שמתמודדים עם בעיה דומה.

אבחון מחלות נפש אצל מבוגרים
אבחון מחלות נפש אצל מבוגרים בכדי להקל מעליכם

אבחון מחלות נפש אצל קשישים – מהם שלושת הדברים שחשוב לדעת?

  1. מומחים טוענים שאדם (לא רק קשיש) שסובל מבעיה נפשית מנסה בהתחלה להתכחש למצב, ובניגוד לבעיה רפואית פיזיולוגית, ששם אנו שואלים את הסובל מה חומרת המצב ולפי זה מחליטים אם לפנות לרופא, לרפואה דחופה או שזה יכול לחלוף מעצמו, כאן, דווקא הסובל הוא הכי פחות אמין לעניין פנייה לאבחון מחלות נפש אצל קשישים.

למה כל כך חיוני לדעת את זה: כי גם אם ההורה מתעקש לא ללכת לאבחון אצל פסיכוגריאטר מומלץ עליכם לגלות ערנות. אם אבא או אמא סובלים מהתסמינים הבאים אין מנוס אלא לשכנע אותו.ה לפנות לרופא.

התסמינים הם: מחשבות אובססיביות, יקיצות מרובות וסיוטי לילה, הזיות, אפתיה (אדישות לסובב), תוקפנות או אמירות אובדניות.

  1. מצד שני חייבים לדעת שרובנו סובלים מחרדות. מה שחייבים לדעת הוא שהפרעת חרדה יכולה להיות נורמטיבית כל עוד היא אינה פוגעת בתפקוד של הסובל ממנה או ברווחיות שלו ובאיכות חייו.

ולמה כל כך חשוב לדעת את זה – כי בסופו של דבר, גם על שגרת החיים שלכם חשוב לכם לשמור ואתם לא צריכים לפנות מיידית לאבחון חרדה אצל קשישים בגלל גילויים של סימני חרדה אופייניים אצל הוריכם. כל עוד הדבר לא משפיע לרעה על התפקוד ועל שגרת החיים שלהם, המשיכו גם אתם בשגרת חייכם תוך גילוי ערנות כנ"ל.

  1. הדבר השלישי שחשוב מאוד לדעת הוא, שהתופעה של חרדת נטישה היא לא רק תופעה ששכיחה בקרב ילדים, היא שכיחה גם בקרב מבוגרים ובוודאי קשישים, שחרדים מנטישה של בן/ת זוג או של מטפל, רופא וכדו'.

ולמה חשוב לדעת את זה? כי עד כה דיברנו על מצבים טבעיים של חרדות שחולפות ועל החשיבות שבגילוי ערנות. מה שאנו באים להדגיש כאן הוא, שבמצבים בהם יש סבירות גבוהה לנטישה של אדם קרוב צריך לגלות יותר ערנות. כגון כשבן.ת הזוג חולה או כשמטפל זר עומד לשוב לארץ המוצא שלו וכדו', אלו הם מצבים רגישים יותר ולא צריך להסס ולפנות לייעוץ של רופא מומחה לאבחון מחלות נפש אצל קשישים, כייעוץ ראשוני אפילו שלא בנוכחות ההורה.

אבחון מחלות נפש לקשישים
קבלו מאתנו מידע על אבחון מחלות נפש לקשישים

אבחון מחלות נפש לקשישים – לסיכומו של דבר

תוחלת החיים מתארכת ויותר ויותר אנשים לא צעירים צריכים לטפל בהוריהם הקשישים, אך מתוך חוסר ידע בעניין אבחון מחלות נפש לקשישים הם עלולים לגרום לדרדור המצב.

כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, כדי שלא תגרמו לדרדור המצב, חשוב לדעת:

  • שחרדה לא נחשבת להפרעה נפשית כל עוד היא איננה פוגעת בתפקוד התקין.
  • שלא ניתן לסמוך רק על דברי ההורה באשר למצבו.
  • שצריך לגלות ערנות מיוחדת ולהתייעץ כאשר מדובר בעזיבה או לקראת עזיבה של אדם קרוב מאוד.

בכדי לקבל מגריאטר חוות דעת במרכז, כנסו לקישור.

עכשיו תורכם

עד עכשיו הצגנו בפניכם 3 דברים שילדים להורים קשישים חייבים לדעת בעניין אבחון מחלות נפש לקשישים, בכדי לא לגרום לדרדור במצבם הנפשי שלך ההורים. עכשיו הבמה כולה שלכם. מה תוכלו להוסיף מניסיונכם? מה עוד אתם חושבים שיכול לעזור / שעזר להוריכם הקשישים במצבים נפשיים מאתגרים? אנא, שתפו אותנו כדי שכולנו נוכל ללמוד ולהתקדם.

הצעד הבא שלכם לסייע להוריכם לא להגיע למצבים נפשיים מורכבים או כאשר הם כבר נמצאים במצבים נפשיים מורכבים היא, לתאם כבר עכשיו פגישת ייעוץ במרפאתנו המתמחה באבחון מחלות נפש אצל מבוגרים ובהערכת כשירות לייפוי כוח מתמשך.

אבחון מחלות נפש אצל קשישים
אבחון מחלות נפש אצל קשישים כדי לא לדרדר את המצב

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן