פרקינסון אצל מבוגרים

פרקינסון אצל מבוגרים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

פרקינסון אצל מבוגרים היא הפרעה נוירולוגית המשפיעה על מערכת העצבים וגורמת למגוון של תסמינים פיזיים וקוגניטיביים. המחלה נגרמת על ידי ניוון של תאי מוח, וכתוצאה מכך נוצר מחסור בדופמין, נוירוטרנסמיטור הממלא תפקיד מכריע בתנועה המוטורית.

התסמינים המוכרים של מחלת הפרקינסון הם רעידות, שינויים בהבעת הפנים או קושי בהליכה. ככל שהמחלה מתקדמת, החולים עלולים לחוות נוקשות שרירים, יציבה כפופה ונפילות. מחלת פרקינסון היא מצב כרוני שכיום אין לו מרפא, אך קיימות אפשרויות טיפול שונות לניהול התסמינים ולשיפור איכות החיים. יש לציין כי המחלה עלולה להופיע גם אצל צעירים. אחד המקרים המפורסמים של פרקינסון אצל צעירים הוא השחקן מייקל ג‘י פוקס.

תסמיני הרעד מופיעים בשלב מאוחר, זאת לאחר שהמחלה פעילה במשך שנים. אבחנת פרקינסון לקשישים צריכה להיעשות בשלב מוקדם יותר – השלב הפרה מוטורי.

אבחנת פרקינסון אצל קשישים

פרקינסון אצל מבוגרים

הגורמים למחלת פרקינסון אינם מובנים במלואם, אך חוקרים זיהו מספר גורמי סיכון העשויים להגביר את הסבירות של אדם לפתח את המחלה. גורמי סיכון אלו כוללים גיל (כאשר המחלה פוגעת בדרך כלל באנשים מעל גיל 50), וכן חשיפה לרעלים סביבתיים מסוימים כגון חומרי הדברה. בנוסף, ייתכן שיש מרכיב גנטי למחלה. למרות שאין דרך למנוע את מחלת פרקינסון, הבנת גורמי הסיכון הללו יכולה לעזור לאנשים לנקוט בצעדים כדי למזער את הסיכון שלהם.

אבחנת פרקינסון אצל קשישים מאפשרת להתאים את הטיפול הנכון. זוהי אמנם מחלה חשוכת מרפא, לפחות נכון להיום. אך באמצעות טיפולים שונים ניתן להאט את קצב התפשטות המחלה ולשפר את איכות החיים של הסובלים מהמחלה. לצד הטיפולים הקיימים, חשוב גם לתת תמיכה נפשית לחולים ובני משפחותיהם כבר מרגע אבחון המחלה.

למרות שהמחלה היא בעיקרה מחלה הפוגעת בחלקי המוח הפוגעים בתפקוד המוטורי, ישנה גם סבירות גבוהה לפגיעה קוגניטיבית בשלבים מאוחרים יותר. וכך החולים יסבלו מתופעות הדומות למחלות דמנטיות אחרות כדוגמת מחלת האלצהיימר.

התסמינים המוטוריים של מחלת הפרקינסון הם רעד של הגפיים, האטה בתנועות, קשיון שרירים וקושי בביצוע התנועות, שינוי בדיבור, שינוי בכתיבה, ושינוי בהבעת הפנים.

אך ישנם תסמינים נוספים שאינם קשורים לתנועה. אלו יכולים להיות שינויים במצב הרוח כמו דיכאון ואפתיה. פסיכוזה והזיות, בלבול והפרעות זיכרון. הפרעות שינה. הפרעות בתפקוד המיני. אבדן חוש הריח, יובש בעיניים, נטייה לנפילות ועוד.

אבחנת פרקינסון לקשישים

אבחנת פרקינסון אצל קשישים

לא קיימת בדיקה היכולה לגלות פרקינסון, זוהי אינה מחלה אותה ניתן לאבחן באמצעות בדיקת דם או בדיקה אחרת. אבחנת פרקינסון לקשישים נעשית באמצעות מכלול של בדיקות. קודם כל יש לבדוק את ההיסטוריה הרפואית, חשיפה לגורמי סיכון ונטיות גנטיות. יש לבחון את התסמינים המופיעים ולאפיין אותם במדויק. חלק מהתסמינים דומים מאוד למחלות דמנטיות אחרות, אך יתכנו מאפיינים הייחודיים למחלת הפרקינסון.

בשורה התחתונה אבחנת פרקינסון אצל קשישים היא שילוב של תצפיות קליניות ובדיקות הדמיה נוירולוגיות. חשוב לעשות אבחון פרקינסון אצל מבוגרים באמצעות רופא פסיכוגריאטר. זהו הרופא המכיר את כל מחלות הגיל השלישי, ויש לו את הידע המאפשר לאבחן במדויק ולזהות האם מדובר בפרקינסון או מחלות אחרות הגורמות לתסמינים דומים. אבחון שגוי עלול לגרום לטיפול שגוי באמצעות תרופות שאינן מתאימות, ולכן חייבים לפנות אל רופא פסיכוגריאטר מומלץ ומנוסה.

לאחר אבחון המחלה ניתן לטפל בה. הטיפול עשוי לכול טיפול תרופתי וגם טיפולים מתקדמים אחרים. הטיפולים התרופתיים הם בדרך כלל טיפולים להעלאת רמת הדופמין, כמו למשל לבודופה או קומטן, לצד תרופות המעכבות את פירוק הדופמין במוח. טיפולים אחרים עשויים לכלול תרפיית אולטראסאונד ואף השתלת אלקטרודה במוח.

פרקינסון אצל מבוגרים

אבחנת פרקינסון לקשישים

כמו כל מחלה מסוג זה, אנו רוצים לאבחן אותה בשלב כמה שיותר מוקדם. ולכן עלינו להיות ערניים לתסמינים ולהיבדק במידת הצורך. אבחון בשלב מוקדם יאפשר להאריך את תוחלת החיים ואיכות החיים של החולה.

אם ישנם סימנים מחשידים, פנו אל מרפאה גריאטרית בתל אביב. לנו יש את הידע והניסיון לצורך אבחנת פרקינסון אצל מבוגרים, כמו גם אבחנת אלצהיימר ומחלות דמנטיות אחרות. אתם יכולים להגיע אלינו למרפאה או להזמין פסיכוגריאטר שמגיע עד הבית.

לצד אבחנת פרקינסון אצל קשישים, תוכלו לקבל אצלנו עוד שירותים נוספים של פסיכוגריאטר פרטי. בין השירותים שאנו מעניקים ניתן להזכיר איזון בטיפול תרופתי לקשישים, דבר חשוב מאין כמוהו. כמו כן אנו יכולים לסייע כאשר צריך חוות דעת פסיכוגריאטר לבית משפט.

רופא גריאטר בתל אביב – שמרו על קשר גם בעמוד הפייסבוק.

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן