דמנצית פרקינסון אצל מבוגרים

אבחנת פרקינסון אצל מבוגרים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

אבחנת פרקינסון אצל מבוגרים ניתן לעשות באמצעות רופא פסיכוגריאטר. לאחר האבחון החולה יהיה זכאי לתרופות המאושרות בסל הבריאות, ויהיה ניתן לטפל בבעיה. לצערנו מחלת הפרקינסון היא מחלה חשוכת מרפא. הטיפולים הקיימים נועדו רק להאט את התקדמות המחלה, לשמר את התפקוד עד כמה שניתן ולהתמודד עם תופעות הלוואי.

פרקינסון אצל קשישים

מחלת הפרקינסון היא מחלה של מערכת העצבים. היא נוצרת בעקבות הצטברות של משקעי חלבון המשפיעים על תאי העצב וגורמים להם להפסיק לתפקד. זוהי מחלה ההולכת ומתפתחת באטיות, וסימנים ראשונים לנוכחות המחלה יכולים להופיע רק לאחר שנים בהם המחלה פעילה.

רעד הוא אחד הסימנים המוכרים ביותר של פרקינסון אצל קשישים, אך למעשה זהו סימפטום המופיע בשלב מאוחר יותר. לא רבים מודעים לכך, אך התסמינים הראשונים מופיעים דווקא במערכת העיכול (מכיוון שיש שם ריכוז גדול של תאי עצב). בתחילה החולים צפויים להתחיל להרגיש תופעות של עצירות.

בהמשך הפגיעה מגיעה אל גזע המוח, באזור האחראי על חוש הריח. ורק בשלב מאוחר יותר המחלה פוגעת בתאי העצב המכילים דופמין, וזה מה שמוביל לכל אותם תסמינים מוכרים של רעד ופגיעה ביכולות המוטוריות.

בשלב זה ניתן להבחין ברעד, אטיות בתנועה, בעיות יציבה, פגיעה בשיווי המשקל,שינויים בדיבור, קישיון בשרירים ופגיעה בתנועות בלתי רצוניות (למשל מצמוץ).

פרקינסון אצל קשישים
אבחנת פרקינסון אצל מבוגרים

אין צורך לחכות לשלב המוטורי על מנת לאבחן את המחלה. יש לשים לב לסימנים המקדימים ולהיבדק במידת הצורך. ניתן לזהות פרקינסון אצל קשישים כבר בשלב הפרה-מוטורי.

בשלב הפרה-מוטורי עדיין החולה מתפקד, אך הוא סובל מהפרעות שונות הכוללות הפרעות שינה, אפתיה, עייפות, ירידה ביכולות הקוגניטיביות, עצירות, הפרעות בתפקוד המיני, תכיפות מתן שתן, דיכאון וחרדה.

אם אתם, או הוריכם המבוגרים, סובלים מתסמינים אלו, חשוב לפנות אל מרפאה גריאטרית בתל אביב ולהיבדק. לא בהכרח יופיעו כל הסימנים, אך הם עשויים להופיע בהמשך.

התסמינים המתוארים יכולים להיות גם תסמינים של בעיות אחרות ואף תסמינים שנגרמים כתוצאה משימוש בתרופות. לכן חשוב לפנות אל רופא פסיכוגריאטר מומחה היודע לראות את התמונה הכללית ולזהות את הגורם לבעיה.

לצורך אבחנת פרקינסון אצל מבוגרים, הרופא צפוי לבדוק את ההיסטוריה הרפואית, לשאול לגבי שימוש בתרופות ולבצע בדיקות נוירולוגיות. אין בדיקה אשר יכולה לקבוע בוודאות כי מדובר במחלת הפרקינסון, ולכן יש לבחון אפשרויות שונות.

אבחנת פרקינסון אצל מבוגרים

דמנצית פרקינסון אצל מבוגרים

המשותף למחלת האלצהיימר ולמחלות דמנטיות אחרות, הוא שישנה פגיעה פרוגרסיבית בתאי המוח. מה שמייחד את מחלת הפרקינסון ממחלות דמנטיות אחרות הוא שהאזור הנפגע הוא האזור המוטרי. ולכן עיקר הפגיעה התפקודית מורגשת בתפקודים המוטוריים. ובהתאם לכך חולי הפרקינסון סובלים מרעד ומתקשים בתנועה.

מחלות דמנטיות אחרות, כמו למשל מחלת האלצהיימר, פוגעות באזורים העליונים של המוח, ולכן מורגשת קודם כל פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי.

אך למרות מה שנאמר, קיימת תופעה של דמנצית פרקינסון אצל מבוגרים. המחקרים מראים כי חולי פרקינסון נמצאים בסבירות גבוהה יותר ללקות במחלות דמנטיות. אמנם ישנה מחלוקת מדעית לגבי התהליכים המתרחשים במוח, אך בשורה התחתונה הסטטיסטיקה מראה כי מחצית מחולי הפרקינסון בשלב המתקדם סובלים מדמנציה. יתכן כי הקשר אינו בהכרח קשר ישיר למחלה, אלא תוצאה של גיל החולים – גיל שבו באופן טבעי ישנה שכיחות גבוהה של דמנציה.

דמנצית פרקינסון אצל מבוגרים מחריפה מאוד את הבעיה. לצד הפגיעה המוטורית ישנה גם פגיעה קוגניטיבית. ההתמודדות עם המחלה הופכת להיות קשה יותר גם ברמה האישית של החולה, וגם עבור הסביבה התומכת בו.

דמנצית פרקינסון אצל מבוגרים

דוקטור עופר בר

כאשר ישנו חשש להופעת פרקינסון אצל קשישים, אתם מוזמנים לסור בהקדם למרפאתנו. כאן במרפאה ניתן לבצע אבחנת פרקינסון אצל מבוגרים. עופר בר, רופא פסיכוגריאטר, בוחן את כל ההיסטוריה הרפואית והתרופות בהן המטופל עושה שימוש. ובאמצעות בדיקות והצלבת נתונים הוא מבצע אבחון מקצועי.

אצלנו תוכלו לקבל מידע, עזרה ותמיכה בכל הנוגע להתמודדות עם מחלת הפרקינסון ומקרים של דמנצית פרקינסון אצל מבוגרים. אנו נסביר לכם על כל הטיפולים הקיימים, ונפנה אתכם לכל הגופים המעניקים סיוע.

טיפול במחלות הגיל השלישי הוא המומחיות של מרפאתנו. לכל מטופל אנו מעניקים טיפול אישי. ובמידת הצורך ניתן להזמין רופא גריאטר לבית. אנו מטפלים במגוון של בעיות הכוללות: דיכאון בקרב קשישים, איזון תרופתי לקשישים, חוות דעת פסיכוגריאטר ייפוי כוח מתמשך, אבחון מחלות דמנטיות ועוד.

שמרו על קשר גם בעמוד הפייסבוק.

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן