איזון טיפול תרופתי אצל קשישים

איזון טיפול תרופתי אצל קשישים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

הטיפולים הטובים ביותר עלולים להזיק כאשר אין איזון טיפול תרופתי אצל קשישים. חוסר באיזון תרופתי בקרב אנשים בני 65 ומעלה הוא תופעה שכיחה. זוהי אחת הסיבות העיקריות לתופעות לוואי מזיקות בקרב קשישים. מניעה וטיפול בבעיות איזון תרופתי לובשים צורות רבות ושונות, בהתאם לגורם לבעיה ולחוות דעת של פסיכוגריאטר מומלץ שמתמצא בתחום זה.

חוסר איזון טיפול תרופתי אצל קשישים – ממה נגרם ולמה גורם

אינטראקציות תרופתיות שונות יחד עם הרגלי תזונה לא נכונים יכולות לגרום לבעיות איזון תרופתי בקרב קשישים כמו סחרחורות, בעיות שמיעה, בעיות שרירים ושלד. למרבה המזל, ישנן מספר דרכים שונות לטפל בבעיות אלו, ללא קשר לסיבתן. חלק מהטיפולים הללו כוללים ביקור אצל הרופא, תרגילים שונים ושינויים תרופתיים.

כשאנחנו מגיעים לגיל 65, יש הבדל ניכר בתהליכים שונים בגוף וכאשר משתלבים ההשפעות של הזדקנות עם דברים כמו בעיות שמיעה, בעיות שרירים ושלד או הרגלי תזונה לקויים, הדברים מצריכים נטילת תרופות שונות בקביעות וכאשר התרופות נרשמות על ידי רופאים שונים בלי תיאום או על ידי רופא שאינו מתמחה בבעיה זו עלולות להיות התנגשויות שונות ותופעות לוואי יכולות להופיע ברמות חומרה שונות. על פי המכון הלאומי להזדקנות, כאחד מכל שלושה קשישים סובל ברמה מסוימת מתופעות לוואי של חוסר איזון תרופתי.

איזון טיפול תרופתי אצל קשישים
למה גורם חוסר איזון טיפול תרופתי אצל קשישים 

איך עושים איזון טיפול תרופתי לקשישים

מה שהכי חשוב הוא לא לאבד תקווה. ישנם דברים שאתם יכולים לעשות כדי לשפר איזון טיפול תרופתי לקשישים. אך אם לא תטפלו בזמן, זה עלול להחמיר ככל שאתם מתבגרים.

איך מטפלים בחוסר איזון תרופתי אצל מבוגרים?

ראשית, אנו מתחקרים את הפציינט על התלונות והבעיות הנפוצות מהם הוא סובל, ומנסים להתחקות אחר הגורם להן.

ישנם סוגים רבים ושונים של חוסר איזון תרופתי מכיוון שהתהליכים של גוף האדם הם רבים. ישנם תרופות שונות המיועדות לטיפול במקומות שונים בגוף כמו תרופות לבעיות במפרקים, בשרירים, בירידה בראייה, בבעיות באוזן ועוד, אך יש להן השפעה גם על איברים אחרים בגוף.

כל תרופה היא מערכת בפני עצמה, עם הצלחות אבל גם עם סטטיסטיקה של תופעות לוואי, כל אחת מהמערכות הללו יכולה לקבל הפרעות בדרכים שונות. כלומר, יש גורמים שונים שעלולים להגביר את הסיכון לתופעות לוואי מסוימות, חלק גדול ממגבירי הסיכון הן תרופות אחרות שניטלות בו זמנית וגורמות לחוסר איזון טיפול תרופתי לקשישים.

איזון טיפול תרופתי לקשישים
איך עושים איזון טיפול תרופתי לקשישים

אי סדר בטיפול תרופתי אצל קשישים – בעיות אפשריות

להלן מספר בעיות העלולות להיגרם מחוסר סדר בטיפול תרופתי אצל קשישים.

  • איבוד שיווי משקל במהלך הליכה – אובדן שיווי משקל בהליכה נפוץ בקרב קשישים ויכול להיות מתסכל להפליא. חוסר איזון תרופתי עלול להיות אחת הסיבות הסבירות שיש לקחת בחשבון.
  • בעיות מפרקים ושרירים – חולשת שרירים וירידה בתפקוד המפרקים, תחושת ריחוף, כבדות וחוסר איזון עלולים גם הם להיגרם כתוצאה מחוסר איזון תרופתי.
  • בעיות ראייה – הראייה של אנשים רבים דועכת ככל שהם מתבגרים, אבל זה יכול להיות גם כתוצאה מחוסר איזון תרופתי.
  • כמו כן, הצטלבות של תרופות מסוימות עלולות לגרום לסחרחורות. זה יכול להופיע גם כהרגשת חוסר שיווי משקל אבל בלי סחרחורת.

סחרחורת וחוסר שיווי משקל קשורים בדרך כלל, אך לא תמיד. למעשה, רוב האנשים שחשים חוסר שיווי משקל אך אינם מסוחררים פשוט חווים ירידה נורמלית של מערכות שיווי המשקל שלהם שגם היא עלולה להיות תוצאה של אי סדר בטיפול תרופתי אצל קשישים.

סדר בטיפול תרופתי אצל קשישים
סדר בטיפול תרופתי אצל קשישים

עושים סדר בטיפול תרופתי אצל מבוגרים

למרבה המזל, זה לא בלתי הפיך. אף פעם לא מאוחר מדי לעשות סדר בטיפול תרופתי אצל מבוגרים, אתם בהחלט יכולים לשפר אותו בכל גיל!

על פי נתונים סטטיסטיים מחוות דעת רפואית לבית משפט, אלו שפנו לאבחון וטיפול באיזון תרופתי דיווחו כי הטיפול שקיבלו עזר למצבם. המחקר הראה שלטיפול אצל רופא המומחה לבעיה זו היו מקרי ההצלחה הגבוהים ביותר על פני כל אנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות שאינם מתמחים באיזון תרופתי.

ייתכן שהסיבה לכך היא שהרופאים המתמחים בבעיה זו מתבוננים על הגוף בכללותו ומשתמשים בגישה רב-גונית לריפוי.

פנייה אלינו יכולה להיות התחלה של פתרון טוב לבעיות הנפוצות שלכם, במיוחד אם אתם חושבים שהתרופות שלכם הן הגורמות להן. שאלו את הרופא לגבי איזון טיפול תרופתי אצל קשישים מה שיגרום לפחות בעיות או יעלים אותן לגמרי.

כדי לעשות סדר בטיפול תרופתי אצל מבוגרים או בשביל קבלת חוות דעת פסיכיאטרית לביטוח לאומי התקשרו אלינו כבר עכשיו וקבעו תור לד"ר בר – פסיכוגריאטר תל אביב.

סדר בטיפול תרופתי אצל מבוגרים
סדר בטיפול תרופתי אצל מבוגרים

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן