הערכת כשירות למינוי אפוטרופוס

הערכת כשירות למינוי אפוטרופוס

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

הערכת כשירות למינוי אפוטרופוס היא דבר שכיח בגילאים מבוגרים. כאשר אדם אינו מסוגל לנהל את ענייניו, דבר בהחלט צפוי בגיל מבוגר, מישהו צריך לקבל החלטות בשמו ולטפל בענייניו. כמובן שטובתו של הקשיש היא בראש סולם העדיפויות ויש כאן שיקולים משפטיים שונים. בית המשפט אינו ממהר לפגוע בחירותו של אדם באמצעות מינוי אפוטרופוס והוא עושה זאת רק בתנאים מסוימים ובהתאם להליך מסודר. וזוהי בעצם הסיבה מדוע לפעמים יש להציג לבית המשפט הערכת פסיכוגריאטר למינוי אפוטרופוס.

במאמר זה נדבר על חוות דעת רפואית לבית משפט (או גופים אחרים). בסיום המאמר ניגע גם בנקודה שמעניינת את כולם – אבחון רופא גריאטרי פרטי מחיר.

כאשר אדם אינו מסוגל לקבל החלטות ולנהל את חייו, משפחתו פונה לבית המשפט ומבקשת מינוי אפוטרופוס. זוהי כמובן סוגיה משפטית ואופן הגשת הבקשה ושיקוליו של בית המשפט הם עניין עליו מוטב להתייעץ עם עורכי דין. אך בסופו של דבר שיקול ההחלטה המרכזי של בית המשפט הוא היכולות התפקודיות של הקשיש, ואת זה שופט אינו יכול להעריך אלא פסיכוגריאטר.

שימו לב כי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות עבר שינוי בשנים האחרונות (תיקון מספר 18) המאפשר גם לערוך ייפוי כוח מתמשך. זהו מסמך המעניק פתרון לאותה הבעיה, אך הוא חוסך את התערבות בית המשפט בחיי הפרט. בייפוי כוח מתמשך אדם קובע מי יהיה זה המוסמך לטפל בענייניו במידה ויגיע היום בו לא יוכל לעשות זאת לבדו. מומלץ לערוך ייפוי כוח מתמשך, במיוחד לאחר אבחון אלצהיימר או מחלה דמנטית אחרת. כך ניתן למקסם את החופש של האדם בהתחשב בנסיבות. גם במקרה זה יש צורך באבחון לצורך חוות דעת פסיכוגריאטר ייפוי כוח מתמשך.

אבחון רופא גריאטרי פרטי מחיר

 הערכת כשירות למינוי אפוטרופוס

יש צורך להכין הערכת פסיכוגריאטר למינוי אפוטרופוס כבר בעת הגשת הבקשה למינוי אפוטרופוס. את הבקשה יכול להגיש בן זוג, הורה או קרוב משפחה אחר. יש להגיש את הבקשה אל בית המשפט לענייני משפחה.

במסגרת הבקשה יש להציג את הנימוקים לצורך מיני אפוטרופוס, תוך כדי ציון העניינים הספציפיים אותם מבקשים למסור לטיפולו של האפוטרופוס. במסגרת הבקשה ניתן גם להציע אדם כאפוטרופוס, למשל עורך דין או אחד מבני המשפחה.

על פי החוק, כאשר מגישים בקשה למינוי אפוטרופוס לאדם מעל גיל 18 יש צורך להציג חוות דעת מרופא.  הערכת כשירות למינוי אפוטרופוס יכול לערוך פסיכיאטר, נוירולוג או חוות דעת פסיכוגריאטר.

הערכת פסיכוגריאטר למינוי אפוטרופוס

 

הערכת פסיכוגריאטר למינוי אפוטרופוס

הערכת פסיכוגריאטר למינוי אפוטרופוס צריכה לפרט את מצבו הרפואי של האדם עבורו מבקשים מינוי אפוטרופוס, תוך כדי התייחסות לשאלה האם הוא מסוגל/אינו מסוגל לנהל את ענייניו באופן חלקי או מלא. והאם הוא יכול להביע את רצונותיו ולהופיע בבית משפט. חוות דעת פסיכוגריאטר לבית משפט היא אינה חוות דעת כללית, אלא צריכה לתת מענה לשאלות ספציפיות לגבי יכולותיו התפקודיות של האדם הנבדק.

בעת הערכת כשירות למינוי אפוטרופוס עומדות על הפרק שאלות חוקיות, אתיות, מוסריות ורפואיות. הדבר מצריך בדיקה רצינית ואמינה שתאפשר לבתי המשפט לקבל את ההחלטה הנכונה. רופא פסיכוגריאטר עורך חוות דעת על סמך שיקול דעתו בלבד, ולאחר שביצע את כל הבדיקות הנדרשות.

רבים חושבים כי מדובר אך ורק באיזה מסמך שניתן לקבל אותו מהר, אך הכנת המסמך דורשת בדיקות מקיפות. הרופא יבדוק את ההיסטוריה הרפואית, יערוך פגישה אישית עם הקשיש וגם עם בני משפחתו. הוא ישתמש בכל הכלים המקובלים לצורך הערכת תפקודו הכללי ומצבו הנפשי ואף עשוי לשלוח את המטופל לבדיקות נוירולוגיות. לחוות הדעת של מרפאה פסיכוגריאטרית ישנו משקל רב בהחלטת בית המשפט והיא חייבת לשקף את המצב האמתי.

הערכת כשירות למינוי אפוטרופוס

אבחון רופא גריאטרי פרטי מחיר

עלות חוות דעת רפואית לבית משפט אינה מתומחרת במחיר אחיד. מובן מדוע אתם מתעניינים  לגבי אבחון רופא גריאטרי פרטי מחיר, אך העלות תקבע בהתאם לסוג הבדיקות והיקפן. רופא פסיכוגריאטר מביא איתו ידע רב במחלות הגיל השלישי ותחום הפסיכיאטריה של הגיל השלישי, אך יחד עם זאת יתכן כי לצורך חוות הדעת הוא יצטרך לשמוע גם את דעתם של רופאים בתחומים נוספים כמו קרדיולוגים, אורתופדים, אונקולוגים וכו‘.

אבחון רופא גריאטרי פרטי מחיר הוא בדרך כלל כמה אלפי שקלים, אך הדרך הכי טובה היא לפנות אל מרפאה גריאטרית בתל אביב, שם תוכלו לקבל הצעת מחיר אישית המתאימה לנסיבות המקרה.

שמרו על קשר גם בעמוד הפייסבוק.

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן