איזון תרופתי אצל קשישים

איזון תרופתי אצל קשישים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

איזון תרופתי אצל קשישים נועד למנוע סכנות ותופעות לוואי שונות המתחוללות בעקבות ריבוי תרופות, מצב שכיח אצל קשישים. במילים אחרות זהו תהליך הבא להבטיח שימוש אופטימלי בתרופות, לעתים הוא כולל הפחתת תרופות אצל קשישים או שינוי סוגי תרופות.

אנשים מבוגרים עשויים לסבול ממצבים רפואיים שונים, וככל שעובר הזמן מצטרפות עוד ועוד תרופות לסדר היום שלהם. לא אחת אנו רואים קשישים הלוקחים תרופות לסכרת, תרופות לבעיות לחץ דם, תרופות לדילול דם ואולי גם תרופות נוגדות דיכאון בו זמנית. כל תרופה מביאה לתופעות לוואי, ולעתים ניתנות תרופות אשר נועדו גם לטפל בתופעות הלוואי של התרופות האחרות. ישנן אינטראקציות בין תרופות, ואלו עלולות להיות מסוכנות. מסיבה זו יש צורך לפנות אל רופא גריאטר תל אביב אשר יכול לבחון את התמונה המלאה ולסייע להתאים טיפול תרופתי אופטימלי. לא כולם מבינים כי הצורה שבה הגוף מגיב לתרופות משתנה עם הגיל, ולכן חשוב שזה יהיה רופא מהתחום הגריאטרי.

רופא גריאטר תל אביב

איזון תרופתי אצל קשישים

נושא השימוש בתרופות בקרב קשישים זוכה לתשומת לב גדולה יותר בשנים האחרונות. מחקרים שנעשו מראים כי ישנם קשישים הלוקחים למעלה מעשר תרופות שונות ביום, במקרים רבים חלקן גם מיותרות. לתרופות ישנה חשיבות גדולה, הן מאפשרות להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכות החיים – אך באותה המידה בה תרופות יכולות להביא תועלת, הן גם יכולות לגרום לנזק. במהלך החיים אנו מטופלים על ידי רופאים שונים הנותנים מענה לבעיות שונות, וכך עוד ועוד תרופות נכנסות לסדר היום שלנו, אך זוהי עלולה להיות סכנה גדולה. על מנת להימנע מהסכנות ולהבטיח שימוש אופטימלי יש לבצע איזון תרופתי אצל קשישים.

לעתים קשישים מדווחים על בעיות כמו ירידה בתאבון, בעיות שינה, עצירות, בלבול, דיכאון ועוד תופעות שונות. כתוצאה מזה הם עשויים לקבל עוד תרופות אשר נועדו לתת מענה לבעיות הללו, מבלי להבין שהבעיות הללו הן אולי תוצאות של שימוש בתרופות מסוימות. זהו עשוי להיות מעגל אינסופי שרק מוסיף עוד ועוד תרופות, ומעלה את רמת הסיכון – רופא גריאטר תל אביב הוא זה אשר יכול לסייע באיזון טיפול תרופתי לקשישים.

בעיות הקשורות לאיזון תרופתי יכולות לבוא לידי ביטוי באופן הבא:

  • בעיות מפרקים ושרירים – תופעות הליווי של ריבוי תרופות יכולות לגרום לחולשת שרירים וירידה בתפקוד המפרקים.
  • איבוד שיווקי משקל – איבוד שיווי משקל יכול להביא לנפילות ופציעות אגן מסוכנות. במקרים רבים זוהי תוצאה של חוסר איזון תרופתי.
  • פגיעה בראייה – ירידה באיכות הראייה היא דבר טבעי המתרחש עם הגיל, וגם תוצאה של מחלות שונות הפוגעות בעין, אך גם חוסר איזון תרופתי יכול לגרום לפגיעה בראייה.
  • סחרחורת – השפעות משולבות של תרופות יכולות לגרום לתחושת סחרחורת.

אלו הן רק כמה דוגמאות, אך הנושא מורכב למדי. קשישים בגילאים מבוגרים עלולים לסבול מדלקות מפרקים, מחלת פרקינסון או מחלות דמנטיות אחרות כמו אלצהיימר, מחלות כלי דם ולב, בעיות לחץ דם ועוד. הבעיות שהזכרנו יכולות להיות תוצאה של חוסר איזון תרופתי, אך יכולות להיות גם בעיות הקשורות למחלה עצמה. וזוהי הסיבה מדוע יש צורך לבוא לבדיקה אצל פסיכוגריאטר בתל אביב, רופא המסוגל לראות את התמונה המלאה ולקחת בחשבון את כל המחלות הקיימות והתרופות.

הפחתת תרופות אצל קשישים

הפחתת תרופות אצל קשישים

בכל הנוגע לשימוש בתרופות, ישנם סוגים שונים של אנשים; ישנם את אלו הממלאים אחר הוראות הרופא מבלי לשאול שאלות ולוקחים כל תרופה שהרופא אמר שצריך לקחת. וישנם את אלו שיודעים יותר טוב מהרופא ומחליטים לבד מתי לקחת את התרופות, לעתים הם מחליטים להעלות לעצמם את המינון או להפחיתו. האמת ששני סוגי המצבים יכולים להיות בעייתיים, גם אלו שלוקחים כל תרופה שהרופא נותן להם, וגם אלו שמחליטים לבד לשנות את המינון.
הרופאים אינם נותנים סתם תרופות ואינם קובעים סתם את המינונים, הם עושים זאת על סמך ידע מחקרי. אך תרופות יכולות להשפיע על אנשים בצורות שונות, וכמו כן יתכנו תופעות לוואי בלתי רצויות בעת השימוש בתרופות. מסיבה זו תמיד חשוב ליידע את הרופאים על כל השפעה שלילית שיש לתרופות ולשקול ביחד איתם כל נושא של הפחתת תרופות אצל קשישים או שינוי מינון. הדברים הללו נכונים בכל גיל, אך כאשר מדובר בקשישים, חשוב לעשות זאת באמצעות רופא פסיכוגריאטר, רק לו יש את ההבנה המלאה על תפקודי הגוף בגיל השלישי. הידע שיש לו שונה מהידע של רופא המשפחה או כל רופא אחר.
כאשר פונים אל מרפאה גריאטרית תל אביב, חשוב להציג לרופא את כל המידע הרפואי. עליו לראות את התמונה השלמה הכוללת את כל התרופות שבהם אתם עושים שימוש. חשוב לדבר איתו באופן פתוח לגבי כל תופעות הלוואי.

איזון תרופתי אצל קשישים

רופא גריאטר תל אביב

איזון תרופתי אצל קשישים דורש התבוננות ובחינה מעמיקה של המצב הרפואי והתרופות שבהן הקשיש עושה שימוש. רק רופא פסיכוגריאטר יכול לראות את התמונה המלאה ולהבטיח התאמה של הטיפול התרופתי. שימוש בתרופות יכול להיות מאוד בעייתי, יש לבדוק גם את המינונים וגם את סוג התרופות.
רופא גריאטר תל אביב יכול לסייע לצורך הפחתת תרופות אצל קשישים. אתם מוזמנים לבקר אצלנו, מרפאה גריאטרית פרטית בתל אביב. כאן מטפלים בכל בעיות הגיל השלישי ומציעים לכם טיפול פרטי מסור ומקצועי. במידת הצורך ניתן גם להזמין פסיכוגריאטר עד הבית, על מנת להקל על הקשיש ומלוויו.

שמרו על קשר גם בעמוד הפייסבוק.

 

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן