אבחון רופא גריאטרי חרדה

אבחון חרדה אצל מבוגרים 

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

אבחון חרדה אצל מבוגרים הוא דבר חשוב, אך יחד עם זאת עשוי להיות בעייתי והוא דורש אנשי מקצוע המכירים את הבעיות הייחודיות של הגיל השלישי. 

חרדות הן אינן אך ורק בעיה של מבוגרים, הן יכולות להופיע גם אצל ילדים ובכל שלבי החיים. אך המחקרים מראים כי בגילאי הזקנה ישנה עלייה בסיכון להפרעות חרדה, למרות שלא תמיד היא עונה להגדרה הקלאסית של הפרעת חרדה. 

באופן כללי ניתן לאפיין חרדה בתחושה לא נעימה המלווה בפחד, למרות שאין איום ממשי או סכנה מידית. זוהי תחושה פנימית שאינה קשורה למציאות הרגעית ולכן גם קשה להתמודד איתה. חרדה בדרך כלל מביאה איתה הימנעות, כלומר ניסיון להתחמק מאותם מצבים מעוררי חרדה. 

החרדה בגיל מבוגר היא בדרך כלל חרדה מוכללת הגורמת לקשישים אי שקט ודאגה, והיא אינה ממוקדת בנושא מסוים. אך התסמינים בדרך כלל ממוקדים בפן הגופני-בריאותי. לצד החרדה הכללית קשישים רבים חווים חרדה מנפילה, דבר מובן בהתחשב בסיכון הגבוה לנפילות בגיל מבוגר וגם התוצאות של נפילה שכזו. חרדה שכזו יכולה לפגוע במוטיבציה לעסוק בפעילויות והליכות ולגרור תגובה רגשית מוגזמת. עוד חרדה אופיינית למבוגרים היא הפוביה החברתית. גם הבריאות הנחלשת והפחד ממוות עלולים לגרום לחרדה, בדידות וקשיים כלכליים. 

אסור להתעלם מהבעיה, חשוב מאוד להעניק טיפול בחרדה לקשישים. בעיות החרדה יכולות להתבטא בהתקפי חרדה הכוללים דופק מוגבר, הזעה ותחושה שהולכים למות. קשישים הסובלים מחרדה הם בעלי סיכון גבוה יותר למחלות כמו התקפי לב, סרטן ואסתמה. 

אבחון חרדה אצל מבוגרים

אבחון חרדה אצל מבוגרים

כאשר ישנו חשש לבעיות חרדה הכתובת המקצועית היא פסיכוגריאטר. אתם יכולים לפנות ל אבחון רופא גריאטרי במרכז (רופא פסיכוגריאטר). זהו איש המקצוע שיש לו את הידע המקצועי על הבעיות הרפואיות והנפשיות של הגיל המבוגר, לו יש את הכלים המתאימים. בעיות הגוף אינן מנותקות מבעיות הנפש ולכן יש צורך ברופא היכול לראות את התמונה המלאה. הוא האיש המתאים לאבחון ו טיפול בחרדה לקשישים.

סימפטומים של בעיות חרדה אצל קשישים יכולים לכלול כאבי ראש, בעיות עיכול, נדודי שינה, יתר לחץ דם ועוד. אך מצד שני אלו הן בעיות אשר יכולות להתקיים באופן עצמאי וכתוצאה מבעיות אחרות, לכן ישנו קושי באבחון. 

טיפול בחרדה לקשישים 

חשוב מאוד לפנות ל אבחון רופא גריאטרי חרדה. הבעיות קשורות לחוסר איזון כימי במוח ולכן טיפול בחרדה לקשישים כולל גם טיפול תרופתי. בין התרופות השכיחות לטיפול בחרדות ניתן להזכיר קלונקס, ואליום, סרוקסט ופרוזאק. 

קשישים רבים נמצאים תחת טיפולים תרופתיים שונים, ולכן חשוב שזה יהיה רופא פסיכוגריאטר אשר יכול לראות את התמונה המלאה ולקחת בחשבון נושאים של איזון תרופתי לקשישים. עירוב תרופות עשוי לגרום לתופעות לוואי שונות ולכן כל טיפול חייב לקחת בחשבון את התרופות שנמצאות בשימוש. למעשה יתכן כי חלק מהתופעות הן בפני עצמן תוצאה של שימוש בתרופות.

כמו כן לעתים יש צורך בטיפול פסיכולוגי נלווה. אין לפסול גם טיפולים שאינם רפואיים אך יש להם השפעות חיוביות על הגוף והנפש, כמו טכניקות הרפיה ופעילות גופנית המותאמת ליכולות הפיזיות. 

טיפול בחרדה לקשישים 

אבחון רופא גריאטרי במרכז

קשישים רבים נמנעים מלדבר על הבעיות הנפשיות ועלולים להתנגד לטיפולים נפשיים. זוהי בעצם הסיבה מדוע הם מצביעים על בעיות פיזיות ולא על בעיות נפשיות, אך זהו בהחלט יכול להיות סימן לבעיה נפשית. אך שלא נסתכל על זה הדבר דורש התייחסות. בין אם זו בעיה רפואית או בעיה נפשית שתיהן זקוקות לטיפול. זהו היתרון של אבחון רופא גריאטרי חרדה שהוא גם פסיכיאטר. 

רופא פסיכוגריאטר הוא בעל הכלים לאבחן גם בעיות רפואיות וגם בעיות נפשיות בגיל השלישי. יתר על כן, מכיוון שהוא רופא הדבר עלול להפחית את התנגדות הקשיש. הוא יכול לקבל זאת כעוד ביקור אצל הרופא המטפל. הוא לא צריך להודות בכך שהבעיה היא נפשית. 

אבחון רופא גריאטרי במרכז

 אבחון רופא גריאטרי חרדה

אם ההורה הקשיש, או אדם קרוב אחר מראה סימפטומים המעלים חשש לחרדה, הופעה של בעיות בריאותיות חדשות או החמרה של קיימות, חשוב מאוד לבצע אבחון חרדה אצל מבוגרים וגם לשלול את קיומן של מחלות פיזיות. זהו הזמן לפנות ל אבחון רופא גריאטרי במרכז. 

אתם מוזמנים לפנות למרפאה של דוקטור עופר בר, מרפאה פסיכוגריאטרית פרטית. כאן בקליניקה תוכלו ליהנות מטיפול אישי מסור. לנו יש את הניסיון ב טיפול בחרדות ופחדים אצל מבוגרים.

במידת הצורך ניתן גם לקבל שירות של פסיכוגריאטר עד הבית. 

 אבחון רופא גריאטרי חרדה

ניתן ליצור איתנו קשר גם בפייסבוק.

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן