אבחון אלצהיימר אצל קשישים

אבחון אלצהיימר אצל קשישים

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

אבחון אלצהיימר אצל קשישים הוא דבר חשוב מאוד שיש לבצע מייד עם הופעת הסימנים המחשידים של המחלה. כאשר אנו שמים לב שהורינו המבוגרים החלו לשכוח דברים, אנו עשויים להקל בכל ראש ולחשוב שזהו דבר טבעי המתרחש בגיל מבוגר. אך האמת שאסור להקל בכך ראש. ישנו הבדל בן הפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי המאפיינת גיל מבוגר לבין מחלות דמנטיות. יש למהר למצוא רופא לאבחון דמנציה, דבר שתוכלו לעשות אצל גריאטר מומחה בתל אביב. ניתן לעשות זאת במסגרת קופות החולים או במרפאה גריאטרית פרטית. 

מחלת האלצהיימר היא מחלה ניוונית פרוגרסיבית. נכון להיום, ולמרות התקדמות גדולה בתחום, אין תרופה למחלה. כל מה שאנו יכולים זה להאט את המחלה על מנת לאפשר לחולה ליהנות מאיכות חיים מקסימלית. לכן חשוב לשים דגש על זיהוי מוקדם ולהעניק טיפול באלצהיימר בהקדם האפשרי. 

במאמר זה נדבר על הסימנים המקדימים שאמורים להדליק נורה אדומה. נסביר בקצרה כיצד מתבצע אבחון אלצהיימר אצל קשישים וקצת על הטיפול במחלה. 

אבחון אלצהיימר אצל קשישים

אבחון אלצהיימר אצל קשישיםסימנים מקדימים

כפי שאמרנו דרוש רופא לאבחון דמנציה. אך עליכם להיות ערניים לסימנים שונים. במידה והופיעו אצלכם או אצל הוריכם סימנים מחשידים, יש למהר להיבדק ב מרפאה גריאטרית פרטית או אצל גריאטר מומחה תל אביב. 

הסימנים המחשידים 

  • איבוד חפצים המתרחש בתדירות גבוהה. 
  • קושי במציאת מילים במהלך השיחה. 
  • קשיים בדיבור. 
  • חזרה על משפטים. 
  • שוכחים שיחה שזה עתה התקיימה.
  • פגיעה בהתמצאות גם במקומות שאמורים להיות מוכרים. 
  • ירידה ביכולות המוטוריות. 
  • פגיעה בשיקול דעת וירידה ביכולת הריכוז.
  • פגיעה בסדר ובארגון בבית 

גריאטר מומחה תל אביב

רופא לאבחון דמנציהגריאטר מומחה תל אביב

אם זיהיתם את אחד התסמינים הללו, או חלק מהם, חשוב למהר להיבדק אצל רופא גריאטרי מומחה לאלצהיימר. אל הבדיקה צריך להגיע עם מלווה המכיר היטב את המטופל. הסיבה לכך היא שיש לבחון את השינויים בדפוסי ההתנהגות, ולכן חשוב שזה יהיה מישהו המכיר את המטופל. 

לא קיימת בדיקת מעבדה אשר יכולה לגלות את המחלה. אבחון אלצהיימר אצל קשישים מתבצע על דרך השלילה, כלומר שלילת בעיות אחרות אשר יכולות לגרום לאותם התסמינים. לצורך הדוגמה נרצה לפסול אפשרות של גידול במוח. כמו כן אלצהיימר היא אמנם השכיחה מבין המחלות הדמנטיות, אך לא היחידה – ישנן גם מחלות דמנטיות נדירות.

הבדיקה מתחילה בשיחה אישית. בין היתר מטרתה של השיחה האישית היא לגלות האם ישנם מצבים רפואיים אחרים, כמו שימוש בתרופות אשר עשויות לגרום לאותם התסמינים. הרופא צריך לאבחן את כל מאפייני הסימפטומים ואופן הופעתם. למשל האם זה משהו שהתפתח בהדרגה או דבר שהופיע בפתאומיות. 

בהמשך מתבצע מבחן מיני מנטל ׁ(MMSE). זהו מבחן הכולל שאלות ומשימות שונות. למשל מה התאריך, באיזו מדינה אנחנו נמצאים,מה עונת השנה, זיהוי חפצים פשוטם וכו‘ .כאשר הציון במבחן נמוך מ 24 נקודות הדבר נחשב לפגיעה בתפקוד המוחי. אך יחד עם זאת ישי לקחת בחשבון שזהו אנו מבחן מדויק וישנם גורמים נוספים העשויים להשפיע על הניקוד. מסיבה זו זהו רק אחד מכלי האבחון. 

יתכן כי הרופא יפנה גם לביצוע בדיקות CT או MRI על מנת לשלול בעיות אחרות.

רופא לאבחון דמנציה

טיפול באלצהיימר

השלב הראשון הוא האבחון. במידה ו רופא לאבחון דמנציה זיהה כי מדובר באלצהיימר, יש להתחיל בטיפול בהקדם האפשרי. כפי שאמרנו זוהי מחלה חשוכת מרפא, אך בהחלט ישנם טיפולים המעכבים את המחלה. טיפולים אלו תוכלו לקבל ב מרפאה גריאטרית פרטית או בקופות החולים. ככל שתקדמו את הטיפול כך התוצאות יהיו טובות יותר. 

ישנן תרופות שונות בהן משתמשים לצורך טיפול באלצהייממר. כמו לדוגמה אקסלון, אשר נועדה לפרק את האנזימים המפרקים את האצטלכולין או ממוריט הפועלת באופן דומה. יש גם את האביקסה המשפיעה על המוליכים העצביים ועוד. הבשורה היחידה שאנו יכולים להגיד לכם היא שישנם מאמצים מחקריים רבים המנסים למצוא תרופה, ויש גם סיבות לאופטימיות. 

כמו כן חוליי אלצהיימר נוטים לסבול מדיכאון ולכן משלבים בטיפול תרופות נוגדות דיכאון ותרופות אנטי פסיכוטיות במידת הצורך.  כל התרופות דורשות מרשם רופא והן ניתנות במסגרת מעקב רפואי צמוד לחולי אלצהיימר. 

טיפול באלצהיימר

מרפאה גריאטרית פרטית 

אם ישנו חשש לאלצהיימר או מחלה דמנטית אחרת, תוכלו לפנות למרפאה גריאטרית פרטית לצורך האבחון ובחינת אפשרויות הטיפול. ההתמודדות עם המחלה היא התמודדות משפחתית. חשוב להיות מוכנים לעתיד ולדעת מה צפוי לבוא. מרפאת אלצהיימר פרטית היא המקום בו תוכלו לקבל מידע ועזרה אשר יסייעו להכין את החולה ואת סביבתו הקרובה להתמודדות עם השינויים הצפויים. ההתמודדות היא לא רק התמודדות רפואית ונפשית. חשוב לדעת שבנקודת זמן מסוימת החולה לא יוכל לקבל החלטות בעצמו ויש לחשוב גם על ההיבטים המשפטיים של זה. במרפאה פרטית תוכלו גם לקבל חוות דעת רפואית להליכים משפטיים

מרפאה גריאטרית פרטית

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן