פסיכוגריאטר כללית

פסיכוגריאטר כללי

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

פסיכוגריאטריה וכן פסיכוגריאטר כללי למה הם משמשים, ומתי פסיכוגריאטר מומלץ לביקור בית? הכול במאמר הבא.

פסיכוגריאטר כללי

המונח פסיכוגריאטר כללי הוא מונח המורכב משני מילים: פסיכיאטריה וגריאטריה. כלומר גריאטר המתמחה בתחום הפסיכיאטריה. תחומי הפעילות של פסיכוגריאטר כללי הם רבות ומגוונות. הם מתייחסות בראש ובראשונה ברווחה הנפשית של האדם המבוגר והסובב אותו, וגם כדי לטפל בתופעת ריבוי התרופות של החולה, מעבר לכך פסיכוגריאטר כללי עשוי להתבקש על ידי הרשויות להעיד על מצבו הנפשי של מבוגר מסוים. כגון לשם הצמדת מלווה מטעם ביטוח לאומי מצד אחד.

ומצד שני מקרים שדווקא מצריכים להעיד על כשירות נפשית תקינה של המבוגר, כגון במינוי ייפוי כוח מתמשך או עריכת צוואה אצל עורך דין. אנו ערוכים לעזור ולסייע בכל נושא שיידרש, אם זה טיפול פסיכיאטרי, חוות דעת לגופים הנ"ל ולאחרים.

פסיכוגריאטר כללית
כפסיכוגריאטר מומחה פנו אליי לכל בעיה כללי

פסיכוגריאטריה כללית

תפקיד נוסף יש לה לפסיכוגריאטריה כללית, כשאדם מבוגר מגיע למצב סופני המשפחה וכל הסובבים נכנסים לסחרור ולחוסר בהירות באשר לעתיד. כאן נכנסת לתמונה פסיכוגריאטריה כללית, שכן פסיכוגריאטר כללי נתקל רבות במצבים אלו (לפחות יותר מאשר משפחת החולה הסופני…) והוא יידע לנתב ולתמרן את ההחלטות של המשפחה שיהיו החלטות מושכלות, וגם להקל על הקושי הנפשי הנלווה לכך, למרות שכמובן המילה הסופית נתונה להם.

רופא בפסיכוגריאטריה כללית תפקידו לכוון ולייעץ בהתאם לערכים של החולה כשהיה צלול בדעתו, לעיתים ימליץ על תרופות נוגדות דיכאון, לעיתים יכוון את החולה לטיפול הוספיס שיקל על מצבו הנפשי, ולעיתים יהיה רצונו של החולה להאריך את חייו אף על חשבון מצבו הנפשי. וזאת בהתאם לאמונתו הדתית ולערכיו במשך שנות חייו.

פסיכוגריאטריה כללית
פסיכוגריאטריה כללית מה ולמי פונים

מתי צירוף פסיכוגריאטר מומלץ

כפסיכוגריאטר מומלץ ומנוסה, בפגישה הראשונה אני מסביר על אבחון סוגי דמנציה על קצה המזלג, אם אני מממליץ על טיפולי הוספיס אני מסביר בפרוטרוט את כל ההיבטים של טיפולים אלו. טיפול הוספיס מתבצע על ידי צוות מקצועי בביתו או במקום מגוריו של המבוגר. הצוות המקצועי מורכב מאחות, עובדת סוציאלית ורופא. צירוף של פסיכוגריאטר מומלץ לפי הצורך. בנוסף מצטרפים לכך אנשים נוספים, כגון מתנדבי הוספיס, אנשי דת וכו', הכול לפי הצורך והנדרש.

אם טיפול ההוספיס אינו מנוגד לאמונתו ולדתו של המבוגר – מניסיוני כפסיכוגריאטר מומלץ לבטח אותו בביטוח המשלים של קופת החולים המסבסדת גם טיפולי הוספיס, כדי שהדבר לא ייפול כנטל כלכלי פתאומי על כתפי המשפחה. זכאות לטיפולי הוספיס מצריכים הפנייה של הרופא המטפל או הפסיכוגריאטר.

פסיכוגריאטר מומלץ
מתי מומלץ להתייעץ עם פסיכוגריאטר

פסיכוגריאטר ביקור בית – למה זה יכול לשמש תחליף

מבוגר שאינו זכאי לטיפולי הוספיס או שאין טיפול הוספיס נגיש למקום מגוריו, פסיכוגריאטר ביקור בית יכול להיות תחליף טוב. מטופל הנמצא תחת סמכות של פסיכוגריאטר ביקור בית קבוע יכול להיות בטוח שהפסיכוגריאטר יודע את תפיסת עולמו והוא מתווה את הטיפול הכללי בהתאם לכך. פסיכוגריאטר ביקור בית יבקר את החולה מפעם לפעם ויבדוק שכל הטיפולים הנעשים לו תואמים את תפיסת הנוחות ואת רווחתו הנפשית ולא טיפולים שמטרתם ריפוי מחלות.

בהתאם לכך, הטיפולים שנמנעים במסגרת טיפולי הוספיס הם: הנשמה מלאכותית והחייאה, טיפול באספירציה, אשפוז (דורש אישור בכתב מהחולה בהיותו עדיין צלול בדעתו), עירוי של אנטיביוטיקה, הזנה מלאכותית ועוד. זכרו! חולה דמנציה זקוק לתשומת לב מוגברת, צרו בינכם לבין עצמכם תיאום ציפיות ופעלו על פיו, אתם נכנסים לתקופה חדשה ולא מוכרת בחיים, גלו אופטימיות ונסו לראות ולהפיק את הטוב שבכל דבר. אני מאחל לכם שהתקופה תעבור בקלות.

פסיכוגריאטר ביקור בית
הזמנת פסיכוגריאטר לביקור בית כתחליף להוספיס

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן