הערכת רופא למינוי אפוטרופוס

חוות דעת פסיכוגריאטר מומלץ

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

חוות דעת פסיכוגריאטר מומלץ נדרשת בסיטואציות משפטיות שונות. אלו עשויות להיות תביעות נגד חברות הביטוח או הביטוח הלאומי, סוגיות הקשורות לייפוי כוח מתמשך, הערכת רופא למינוי אפוטרופוס, עריכת צוואה, העברת דירה וסוגיות אחרות.

כל מקרה עשוי להיות שונה, אך בכל המקרים ישנן שאלות הקשורות לכשירות המשפטית של הקשיש, ליכולותיו להבין את משמעות הדברים או יכולותיו לבצע פעולות מסוימות.

הערכת רופא למינוי אפוטרופוס

בימינו מקובל מאוד לערוך ייפוי כוח מתמשך. זהו מסמך משפטי המאפשר לאדם לקבוע מי ימונה לקבל החלטות בשמו במידה ויגיע למצב שבו לא יהיה כשיר. אך במידה ואדם מגיע למצב שהוא אינו כשיר, ולא נערך מבעוד מועד עם ייפוי כוח מתמשך, ישנו צורך למנות עבורו אפוטרופוס.

קשישים רבים, בשל מצבם הבריאותי והנפשי זקוקים למינוי אפוטרופוס. הם אינם יכולים להתנהל בעצמם. הם אינם יכולים לנהל את כספי הפנסיה, לשלם את שכר הדירה או החשבונות, לערוך קניות, לקבוע תור לרופא. שלא לדבר על תפקודי החיים הבסיסיים יותר, שגם הם יכולים להיפגע. מסיבות אלו לעתים ישנו צורך למנות אפוטרופוס.

ההחלטה על מינוי אפוטרופוס נועדה לשרת את טובתו של הקשיש, אך מנגד יש בה גם אלמנט של שלילת חירותו. בית המשפט צריך לקחת בחשבון את כל השיקולים בכובד ראש. אך שופטי בית המשפט אינם מוסמכים לבצע הערכה רפואית או נפשית, ומסיבה זו נדרשת הערכת רופא למינוי אפוטרופוס.
חוות דעת פסיכוגריאטר מומלץ תינתן לאחר אבחון יכולותיו הפיזיות והנפשיות. זוהי חוות דעת בעלת משקל רב בהחלטת בית המשפט.

הערכת גריאטר העברת נכס

הערכת גריאטר העברת נכס

מכיוון שמצבם הרפואי והנפשי של קשישים עשוי לפגוע ביכולת שלהם להבין דברים ואת משמעותם, הדבר יכול להיות פתח לבעיות רבות. לצערנו הרב ישנם גם מקרים בהם קשישים נופלים קרבן לניצול – למשל אנשים המנסים להטעות אותם או להשפיע עליהם בצורה זו או אחרת על מנת להטות צוואה או להעביר דירות ונכסים על שמם.

מסיבות אלו, כאשר שיש מעביר נכס, בעיקר אם יש רקע של מחלות (למשל אלצהיימר), ישנו חשש כי הוא אינו מודע למשמעות הצעד או הושפע בצורה לא הוגנת (למשל באמצעות איומים). מסיבות אלו לעתים ישנו צורך בחוות דעת של רופא פסיכוגריאטר לבית המשפט.

הערכת גריאטר העברת נכס לא נועדה לשפוט האם יש כאן מקרה של ניצול, הטעייה או עושק. אלו הן שאלות משפטיות והן בסמכותו של בית המשפט. חוות דעת פסיכוגריאטר לבית משפט נועדה להעריך את יכולותיו של הקשיש ולבחון האם הוא מצבו הנפשי והקוגניטיבי מאפשר לו להבין את משמעות הצעד של העברת הנכס.

חוות דעת פסיכוגריאטר מומלץ יכולה למנוע הרבה מאוד בעיות עתידיות, ולהבטיח כי רצונו של הקשיש יתממש. לעתים מתבצעות העברות נכסים, כמו למשל העברת דירה לאחד הילדים, בצורה מודעת ולגיטימית. אך למרות זאת, בשל מאבקי ירושה אישיים עלולות לצוץ טענות אפילו אחרי פטירת המנוח כי משהו לא היה תקין בהעברת הנכס. ומי שיעלה טענה שכזו עשוי לנסות לגייס עדים אשר יטילו ספק ביכולותיו הקוגניטיביות של הקשיש בתקופה שבה התבצעה העברת הנכס. ומכיוון שכבר אינו בחיים, הוא אינו יכול להופיע בבית המשפט ולהדוף את הטענות.

באמצעות הערכת גריאטר העברת נכס ניתן מראש למנוע סכסוכים משפטיים עתידיים מסוג זה.

חוות דעת פסיכוגריאטר מומלץ
הערכת רופא לערוך צוואה

ואם דיברנו על הערכת גריאטר העברת נכס, זה מוביל אותנו לנושא רגיש אחר – צוואות וירושות. ובמקרים רבים, כפי שהסברנו קודם, הסוגיות הללו נכרכות אחת בשנייה.

עורכי דין העוסקים בצוואות ממליצים למצווים, בעיקר כאשר מדובר בקשישים עם מחלות, לבצע הערכה פסיכוגריאטרית עוד באותו היום שבו נערכת הצוואה. תפקידם של עורכי הדין הוא לחזק את מהימנות הצוואה, ולמנוע מצבים עתידיים בהם מישהו יערער על תוקף הצוואה.

סכסוכי ירושה הם דבר שכיח. לא אחת לאחר פטירתם של מצווים, ישנם צדדים המאוכזבים מחלקם בירושה. ובעקבות כך הם עשויים לנסות לערער על תוקפה של הצוואה. כאשר נפטר אדם הסובל ממחלה דמנטית, צפוי שזה יהיה הקלף באמצעותו מישהו ינסה לערער על תוקפה של הצוואה. כאשר הטענה תהיה שבשל מחלתו הדמנטית הקשיש לא הבין את משמעות הצוואה.

באמצעות הערכת כשירות לעריכת צוואה ניתן למנוע את המצבים הללו.

הערכת רופא למינוי אפוטרופוס
חוות דעת פסיכוגריאטר מומלץ

כאשר נדרשת הערכת רופא למינוי אפוטרופוס, חוות דעת גריאטרית לביטוח או כל חוות דעת משפטית אחרת, דוקטור עופר בר עומד לשירותכם.
מרפאה גריאטרית תל אביב מעמידה לרשות הקשישים ובני משפחותיהם את השירותים הרפואיים הנדרשים, בגישה אישית ואכפתית כפי שלא תקבלו בשום מקום.

רפואת הגיל השלישי דורשת רופא פסיכוגריאטר מומחה המבין את השינויים הפיזיולוגיים בגוף, את מחלות הגיל השלישי ואת כל התופעות הנפשיות. דוקטור עופר בר, פסיכוגריאטר, מביא איתו את הניסיון הדרוש ומעניק סיוע בכל סוגיות הגיל השלישי : איזון תרופות לקשישים, אבחון חרדות לקשישים, הערכת כשירות, אבחון מחלות דמנטיות נדירות ועוד.

במרפאתנו ניתן גם לקבל פסיכוגריאטר שמגיע לבית.

שמרו על קשר גם בעמוד הפייסבוק.

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

דילוג לתוכן