בטיחות בטיפול תרופתי

כשאנו מדברים על תרופות, אנו מדברים על פתרונות לבעיות רפואיות, אך חשוב מאוד לזכור נתון מפתח: גורם המוות מספר אחד בעולם הוא שימוש לא נכון בתרופות!

כל תרופה עוזרת לשפר מצב מסויים, אך יש לה תופעות לוואי שעלולות לגרום נזק. הבעיה עלולה להחריף כשמדובר באנשים שנוטלים הרבה תרופות (6 ומעלה) באופן כרוני. במצב כזה, יש לקחת בחשבון את מגוון מחלות הרקע של המטופל, תופעות הלוואי של כל תרופה, אך גם את תופעות הלוואי הבין-תרופתיות. תרופות מסויימות יכולות להקל על מחלה מסויימת, אך לגרום נזק בתיפקוד אחר.

זה יכול להתבטא בסחרחורות, בחילות, שילשולים, תחושת עייפות, טישטוש, חולשה, או תופעות חמורות יותר כגון דימומים, התקפי לב, שבץ וכו'. לעיתים קרובות המטופל אפילו לא יודע שהוא סובל מתופעת לוואי והוא מייחס את תחושת הכאב למחלה מסויימת.

בתהליך התאמת הטיפול התרופתי למטופל, אני עורך סקירה של כל מחלות הרקע, הבעיות הרפואיות מהן סובל המטופל והתרופות אותן נוטל המטופל. ע"י בחירה מושכלת אני מצמצם את מספר התרופות באופן כזה שיפיקו את מירב התועלת תוך גרימת מינימום תופעות לוואי. בתהליך הזה חשוב לי מאוד להסביר למטופל, ובמקרים בהם הוא דמנטי או דיכאוני, גם לבני המשפחה המטפלים בו, על כל תרופה שהוא נוטל בכדי שיהיו מעורבים ויבינו את מהות הטיפול.

בעזרת התהליך הזה, ניתן למנוע שיעור ניכר מתופעות הלוואי ובכך לשפר את איכות חיי המטופל באופן משמעותי.
שימוש נכון בתרופות יכול לשנות חיי אדם מקצה לקצה.

close up of old man hand with pill and smart watch P89VFXF 1
דילוג לתוכן