אבחון רופא גריאטרי דכאון

אבחון רופא גריאטרי דכאון

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

אבחון רופא גריאטרי דכאון הוא דבר חשוב כאשר מופיעים סימני דיכאון אצל מבוגרים – אלו חייבים טיפול חייבים טיפול, אך הבעיה היא שלא תמיד הם ברורים וקלים לזיהוי. במקרים רבים אנו נוטים לקבל את הדיכאון כדבר טבעי של ההזדקנות. זאת בעקבות השינויים של החיים, כמו הפרישה מהעבודה, מוות של בני זוג וכו‘. זה טבעי שמצבים אלו יגרמו לתחושת דכדוך, אך יחד עם זאת אין עלינו לקבל ולהשלים איתם. חשוב להתמודד עם תופעות הדיכאון ובמידת הצורך להעניק טיפול בדיכאון לקשישים. 

חוות דעת גריאטר דכאון

אבחון רופא גריאטרי דכאון

עלינו להיות ערניים לסימנים אשר יכולים להעיד על דיכאון:

 • תחושות דיכאון יכולות להתבטא בכאבים לא מוסברים או החמרה של כאבים שהיו קיימים קודם. 
 • תחושת עצב ורגשות של ייאוש. 
 • אבדן עניין בחברים או בתחביבים שבעבר היה בהם עניין. 
 • איבוד התיאבון וירידה במשקל.
 • תחושת חוסר אונים וחוסר תקווה.
 • ירידה במוטיבציה והאנרגיה. 
 • הפרעות שינה המתבטאות בקושי להירדם, יכולת לשמור על שינה רציפה, שנת יתר או תחושת ישנוניות במהלך היום. 
 • אבדן הערך העצמי. 
 • פגיעה בתנועה ובדיבור. 
 • שתיית אלכוהול או צריכת סמים. 
 • מחשבות אבדניות.
 • התעסקות בנושא המוות.
 • בעיות זיכרון. 
 • הזנחה של ההיגיינה האישית. 
 • דילוג על ארוחות.
 • שכחה של לקיחת תרופות.

מה גורם לתחושות הדיכאון

שינויים בחיים ובמצב הבריאותי עלולים להגביר את הסיכון ולגרום להופעות סימני דיכאון אצל מבוגרים:

בעיות בריאותיות – מחלות ומוגבלויות שונות יכולות לגרום להופעת תסמיני הדיכאון. למשל כאבים כרוניים או כאבים חמורים. ירידה בתפקוד הקוגניטיבי וכל הליך רפואי הפוגע בדימוי הגוף.

בדידות – אנשים החיים בגפם בגיל מבוגר יכולים לסבול מבעיות של בדידות. מעבר דירה וניתוק מהמעגל החברתי יכולים להגביר זאת. גם פגיעה בניידות ובעקבותיה פגיעה ביחסים החברתיים או מקרי מוות במעגל החברתי. 

חוסר מטרה – זוהי אחת ההשלכות של פרישה מהעבודה. היא מביאה איתה אבדן של הזהות, פגיעה במעמד ופגיעה בביטחון העצמי והכלכלי. 

חרדות – אנשים מבוגרים עשויים לפחד מהמוות, או מבעיות בריאותיות וגם מבעיות כלכליות. 

אבדן של אנשים יקרים – בגיל מבוגר מתמודדים עם אבדן של אנשים קרובים. אלו יכולים להיות בני זוג, חברים ואפילו חיות מחמד. 

שימוש בתרופות – גם תרופות מסוימות עשויות לגרום לתסמיני דיכאון. אלו יכולות להיות תרופות לבעיות לחץ דם, תרופות חוסמות בטא, תרופות להורדת כולסטרול, תרופות ללב, משככי כאבים ועוד. במסגרת הבדיקות רופא פסיכוגריאטר בודק גם אלו תרופות נמצאות בשימוש. 

כדאי להבין שישנו קשר מעגלי בין מצבים רפואיים לבין הדיכאון. המצב הרפואי יכול להגביר את הדיכאון, והדיכאון יכול להתבטא בבעיות רפואיות. אך ישנם גם מצבים רפואיים היכולים ליצור תסמיני דיכאון כמו מחלת פרקינסיון, אלצהיימר ומחלות דמנטיות אחרות. בכל מקרה של חשש יש לפנות לרופא פסיכוגריאטר על מנת לבצע אבחון ולקבל חוות דעת גריאטר דיכאון. בהתאם לכך ניתן לקבוע את הטיפול. 

לעתים ישנו קושי רב להבחין בין התסמינים של מחלה דמנטית לבין דיכאון, מה שרק מדגיש לנו את החשיבות של אבחון רופא גריאטרי דכאון. במידה ומדובר במחלה דמנטית חשוב לזהות אותה בהקדם ולתת את הטיפול הנכון. לכן אסור להתעלם מסימני דיכאון אצל קשישים. 

טיפול בדיכאון לקשישים

טיפול בדיכאון לקשישים

ניתן להעניק טיפול בדיכאון לקשישים, אך חשוב להבין כי אין מדובר בפתרון אחד המתאים לכל מקרה. הטיפול עצמו יכול להיות טיפול רב מערכתי. הוא עשוי לשלב שינויים באורח החיים, לצד טיפולים תרופתיים. אך לפני הכל יש צורך באבחון אצל רופא פסיכוגריאטר; על הרופא לאבחן את התסמינים ולזהות מה הגורם, ובהתאם לכך יקבע מהו הטיפול. יתכן שיש צורך באיזון תרופתי לקשישים, מתן תרופות נוגדות דיכאון, תרופות למחלות דמנטיות או שילוב של כולם יחדיו. 

אם אתם חוששים שאתם, או היקרים לכם, מגלים סימנים של דיכאון בגיל מבוגר, עליכם לפנות למרפאה פסיכוגריאטרית על מנת לעבור אבחון ולקבל את הטיפול המתאים. 

חוות דעת גריאטר דכאון

לצד הטיפול, במקרים שונים יש צורך בחוות דעת גריאטר דכאון. היא יכולה לשמש למטרות שונות:

 • חוות הדעת היא כלי לבחינת כשירותו הנפשית של האדם. כך נוכל לדעת האם האדם כשיר לקבל החלטות בהתנהלותו היומיומית ויכול לשרת את עצמו באופן עצמאי. 
 • אנו עשויים להזדקק לחוות דעת לצורך הליכים משפטיים, כמו למשל ערעורים על החלטות חברות הביטוח ו הערכת גריאטר לביטוח לאומי.
 • לדרוש זכויות קשישים בביטוח הרפואי. 

מרפאה פסיכוגריאטרית פרטית

במרפאה גריאטרית פרטית תוכלו לקבל את כל הסיוע והטיפול בקשישים. במרפאה בראשותו של דוקטור עופר בר תוכלו לקבל אבחון אבחון רופא גריאטרי דכאון ומתן טיפול מתאים, כמו גם מתן חוות דעת משפטית במידת הצורך. אצלנו תקבלו טיפול אישי ומסור בסטנדרטים הגבוהים ביותר. 

אבחון רופא גריאטרי דכאון

תוכלו לעקוב אחרינו גם בפייסבוק

אבחון רופא גריאטרי דכאון

טיפול בדיכאון לקשישים

חוות דעת גריאטר דכאון

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן