הערכת גריאטר לייפוי כח מתמשך

הערכת גריאטר לייפוי כח מתמשך

פסיכוגריאטר מומלץ ד"ר עופר בר

ד"ר עופר בר פסיכוגריאטר

שמי עופר בר, בן 41, נשוי + ילד מס' רישיון לעסוק ברפואה 37237 את לימודי הרפואה שלי באוניברסיטת תל אביב סיימתי בשנת 2004. משנת 2005 ועד 2009 שרתתי בצה"ל כרופא ביחידות שדה. לאחר מכן עבדתי שנתיים בהתנדבות כרופא של משלחת לאפריקה, כיהנתי כסגן מנהל מחלקת שיקום לב במרכז רפואי גריאטרי. בשנת 2012 עשיתי התמחות בגריאטריה בשנת 2017 קיבלתי תואר " מוסמך בבריאות הציבור" מאונ' ממפיס, טנסי. בשנת 2018 הגעתי למסקנה שבכדי להגשים את החזון שלי כרופא, יהיה עלי להקים פרקטיקה פרטית שלי, וכך עשיתי.

צור קשר

הערכת גריאטר לייפוי כח מתמשך נדרשת במקרים רבים בהם ישנו ספק לגבי כשירותו המשפטית של אדם המבקש לערוך ייפוי כוח מתמשך. אך לפני שנדבר על חוות דעת פסיכוגריאטר לייפוי כח מתמשך וכל הנושא של הערכת כשירות לבית משפט, כדאי להסביר בקצרה את שני המושגים המשפטיים.

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי בו אדם מייפה את כוחו של אדם אחר (או קבוצת אנשים) להחליט החלטות במקומו במידה ויגיע לנסיבות בהם מצבו הרפואי והקוגניטיבי אינו מאפשר לעשות זאת. אלו יכולות להיות החלטות לגבי עניינים האישיים, ענייניו הכספיים, ענייניו הרפואיים וכו‘. הליך זה הוא חדש יחסית בחוק הישראלי; הוא מתאפשר בעקבות תיקון בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

בעבר לא היה קיים הליך שכזה, וההחלטה הייתה נתונה לבית המשפט אשר מינה אפוטרופוס. כלומר הייתה כאן פגיעה מסוימת בחירותו של אדם.

ייפוי כוח מתמשך הוא דבר מומלץ בגיל מבוגר וכמובן בהינתן מצבים רפואיים מסוימים. למשל אדם שאובחן כחולה במחלת האלצהיימר בוודאי ירצה לערוך את המסמך הזה. מחלת האלצהיימר היא מחלה חשוכת מרפא המביאה להתדרדרות הדרגתית בתפקוד והיכולות הקוגניטיביות. הרפואה יכולה להאט את המחלה ולהשתמש בתרופות שונות על מנת לשפר את איכות החיים, אך בנקודת זמן מסוימת האדם לא יהיה כשיר לקבל החלטות. ייפוי כוח מתמשך נערך מבעוד מועד ומאפשר לאדם לקבוע מי יקבל החלטות בשמו בבוא היום.

כמובן שייפוי כוח מתמשך הוא עניין עבור עורכי דין ולא רופא פסיכוגריאטר. יש לעשות זאת באמצעות עורכי דין שהוכשרו והוסמכו לשם כך על ידי האפוטרופוס הכללי. אך כיצד זה קשור ומדוע צריך הערכת גריאטר לייפוי כח מתמשך?

חוות דעת פסיכוגריאטר לייפוי כח מתמשך

הערכת כשירות לבית משפט

בשביל להבין למה צריך הערכת כשירות לבית משפט, יש להבין קודם כל את המושג המשפטי.

על פי הסעיף הראשון בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות ”כל אדם כשר לזכויות ולחובות מגמר לידתו ועד מותו“, וזוהי בעצם הכשרות המשפטית. משמעותה היא היכולת ליהנות מזכויות ולשאת בחובות שיש בצדן משמעות משפטית כלשהי. אך למרות שזוהי זכות בסיסית של כולם, בנסיבות מסוימות החוק שולל את הזכות. כאשר ישנה פגיעה ביכולת השיפוט של האדם, כלומר בעיות של חוסר תובנה של מצבים, חוסר מודעות ופגיעה ביכולת השיפוטית שלו, הוא עשוי להגיע למצב של חוסר כשירות משפטית.

מצב זה מעורר בעיות משפטיות רבות? למשל אם קשיש חולה מבקש לערוך צוואה, בשל מצבו הרפואי ויכולותיו הקוגניטיביות מתעורר ספק האם הוא מבין את משמעות הצוואה, וזה גם מוביל לחשש כי ישנו גורם המשפיע על החלטותיו תוך כדי ניצול המצב.

בשביל למנוע מצבים אלו ישנו צורך בהערכת כשירות, ואת זה לא מבצעים שופטים או עורכי דין. כאן יש צורך במדדים אבחוניים. זוהי הסיבה מדוע לפעמים נדרשת חוות דעת פסיכוגריאטר לייפוי כח מתמשך, חוות דעת פסיכוגריאטר צוואה וכו‘.

הערכת כשירות לבית משפט

חוות דעת פסיכוגריאטר לייפוי כח מתמשך

הערכת כשירות לבית משפט היא נושא רציני המשלב שאלות אתיות, מוסריות, חוקיות ורפואיות. לא ניתן למהר לפסול את כשירותו של אדם ללא אבחון מקצועי. רבים חושבים כי אבחון במחלה דמנטית גורם באופן מיידי למצב של אי כשירות, אך זהו אינו המצב. נדרשת בדירה מקיפה של רופא פסיכוגריאטר על פי הסטנדרטים וכלי האבחון המקובלים.

הערכת גריאטר לייפוי כח מתמשך, כמו כל הערכת כשרות צריכה לכלול כמה מרכיבים חיוניים: ישנו צורך בבדיקת היכולת להבין את המידע, להעריך אותו, לעבד את המידע בצורה הגיונית ולבטא את ההחלטה. עוד נקודה חשובה היא ששאלת הכשרות המשפטית נבחנת אל מול הצורך לקבל החלטה מסוימת ואינה משליכה על החלטות אחרות.

מכאן ברור כי חוות דעת פסיכוגריאטר לייפוי כח מתמשך היא אינה מסמך שניתן בקלות דעת, היא מבוססת על בדיקות מקיפות ותוך כדי הקפדה על כל כללי האתיקה. מחיר חוות דעת גריאטר עשוי להשתנות בהתאם למצב הרפואי והבדיקות הנדרשות.

הערכת גריאטר לייפוי כח מתמשך

הערכת גריאטר לייפוי כח מתמשך

סוגיות מסוג זה הן סוגיות שכיחות בגיל השלישי. על פי האתיקה המקצועי חשוב לעשות כל מאמץ על מנת לשמור על האוטונומיה של המטופל, ולכן בתי המשפט מתייחסים אל הנושא בכובד ראש. במידה ואתם זקוקים לחוות דעת פסיכוגריאטרית לביתה משפט, כאן במרפאתו של דוקטור עופר בר, מרפאה פסיכוגריאטרית פרטית,  תוכלו לקבל אבחון מקצועי.

שמרו על קשר גם בעמוד הפייסבוק.

 

יש לכם שאלה? דברו איתנו.

zoom

שיחת זום | וידאו ווטסאפ

במסגרת זו ניתנים %100 מהשירותים.
לרבות טיפול רפואי וחוות דעת רפואיות.
במחיר נמוך משמעותית!

שירות זה ניתן בכל רחבי מדינת ישראל

דילוג לתוכן